Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

5 největších jezer v Rakousku

Neusiedler See (Neziderské jezero) se rozkládá ve dvou zemích. Plocha jezera zaujímá 315 km2, z čehož větší část (77%) leží na jihovýchodě Rakouska, konkrétně ve spolkové republice Burgenland a malá (23%) jižní část jezera je v Maďarsku.

 

Kromě Balatonu to je jediné velké evropské stepní jezero. Jeho severní část se nazývá Neusiedler Bucht (Neziderská zátoka), prostřední  Illmit zer Seeenge a úplně na jihu leží, celé zarostlé rákosím, Silbersee.  Vyskytuje se tu jedinečná flóra i fauna, oblast je proto chráněná a jezero je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Voda je mírně slaná, neboť jezero je pozůstatkem prehistorického moře Tethys. Voda do jezera přitéká říčkou Wulka a podzemními prameny. Přírodní odtok jezero nemá. Hloubka je maximálně dva metry, místy dokonce jen 50 centimetrů.

 

Neusiedler See (mapa)

 

Jezero a jeho okolí je rájem pro turisty – jednak je tu poměrně teplá voda na koupání, provozují se tu vodní sporty a všude kolem jezera jsou pěkně upravené  cyklostezky. Můžete tu užít přírodní krásy, prohlédnout památky a rezervace, sportovat, anebo se vypravit na horskou turistiku do východních výběžků Alp, jež uvidíte na západ od jezera – je to pohoří Leithagebirge, s nejvyšší horou Schneeberg – 2076 metrů nad mořem.

 

 

Boden See (Bodamské jezero) se svou rozlohou 536 km2 se rozkládá na území tří států:

  • Rakousko (spolková republika Vorarlbersko s metropolí Bregenz, nejvyšším bodem je hora Piz Buin s 3312 metry nadmořské výšky v Alpském pohoří Silvretta - částečně zasahuje i na švýcarské území)
  • Švýcarsko
  • Německo

 

přičemž Rakousku náleží plocha přibližně 60 km2, což z něj činí druhé největší jezero Rakouska.  Boden See je zároveň druhým největším jezerem v Alpách i ve Švýcarsku. Původ jezera je tektonicko ledovcový, přítok vody zajišťuje řeka Rýn, která je zároveň odvodňuje do Severního moře.

 

Boden See (mapa)

 

Jezero nabízí sporty jako je windsurfing, jachting, anebo potápěčské kurzy. Můžete se vydat i na výlet na ostrov Mainau se svým barokním zámkem a krásou tamních květin, anebo na ostrov Reichenau, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, a to díky svým památkám (tři dochované kostely).

 

 

Ve spolkové republice Horní Rakousko najdeme další dvě nádherná jezera:

  • Attersee tomuto jezeru se někdy také říká Kammersee; je ledovcového původu a jeho rozloha je 47 km2 (3. největší jezero v Rakousku); přítokem je řeka Seeache, přitékající z jezera Mondsee (taktéž v Horním Rakousku) a vodu odvádí řeka Ager, patřící k povodí Dunaje

 

Attersee (mapa)


 

  • Traunseečesky Travenské jezero je situováno v oblasti Salzkammergut čili v Solné komoře, na řece Traun; v severní části jezera leží město Gmunden, které je turistickým centrem a zároveň lázeňskou oblastí; v květnu 1945 spadlo do jezera  letadlo P47 Thunderbolt – nalezeno bylo až po padesáti letech, v roce 2005, asi v sedmdesáti metrové hloubce; poznámka: Římané Traunsee nazývali Lacus Felix „šťastné jezero“

 

Traunsee (mapa)

 

Na obou jezerech se provozují mnohé vodní sporty: plavání, potápění, vodní lyžování, windsurfing, jachting a jezdí tu výletní parníky. Kolem jezer jsou stezky, vyhrazené pro chodce, cyklisty a bruslaře.

 

Páté největší jezero Rakouska je Wörthersee (česky Vrbské) a nalézá se na jihu Rakouska ve spolkové zemi Korutany (Kärnten). Korutany jsou jedinečnou oblastí pro  cyklistiku či horské túry. Největší řekou je Dráva, hlavním městem Klagenfurt, s nímž je jezero propojeno kanálem, po kterém plují výletní lodě.

 

Wörthersee (mapa)

 

 

 

 

 

  Dříve napsáno:  
 

Neziderské jezero: Do ráje (nejen) cyklistů

 
 

Bodamské jezero

 
 

Dovolená v oblasti jezera Attersee

 
 

10 míst, která musíte navštívit v Rakousku

 

 

 

Zdroj map - openstreetmap.org

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 01.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.