Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Evropská města     

Tip na eurovíkend: Vídeň

Ilustrační fotoVídeň patří mezi jedno z mála měst, které se může pochlubit tím, že je hlavním, historickým, hospodářsky i politicky nejdůležitějším městem své země. Dokonce byla i celkově zaspána do světového dědictví UNESCO.

 

 

 

Historie

S trochou nadsázky lze říct, že dějiny rakouské metropole se začaly vyvíjet již v mladší době kamenné. Toto místo totiž leží v pánvi, která má přirozeně výhodné klima pro vegetaci, i právě proto se zde začaly srocovat kmeny takto brzo. První jméno, které Vídeň měla, si kupodivu dochovala dodnes a pochází od Keltů, kteří zde nějaký čas žili.

V době rozmachu římské říše, byla v místech dnešního centra Vídně vybudovaná osada, jménem Vindobona. Římané ji využívali k ochraně říše před vpádem barbarských kmenů. Historickým bodem Vídně je to, že zde zemřel Markus Aurelius. Římané si Vídeň udrželi do roku 500 n. l., po té ji opustili. Ale osídlení zde nevymizelo nikdy, díky tomu bylo ve středověku na čem stavět.

 

 

Za to, že se stala Vídeň hlavním městem Rakouska, vděčíme Jindřichu II. Jasomirgottovi, který dal Vídni i spoustu privilegií. Na tomto území byl dokonce zajat i Richard Lví srdce při návratu z křížové výpravy. Paradoxně právě ony peníze, které Rakousko žádalo jako výkupné, se staly základem mocného, dobře opevněného a kulturně silného města.

Rod Habsburků moc Vídně ještě rozšířil. Metropoli bychom také mohli označit za sídlo císařů až do roku 1918, to by ovšem nebylo příliš vlastenecké, protože privilegia se během vlády Lucemburků přesunula do Prahy, ovšem ne na dlouho.

Oblast kolem města byla i místem, kde došlo k odražení tureckých vojsk, kteří do té doby drancovali Evropu bez větších potíží. Vídeň se tedy opět posunula o kus dál a nic jí nebránilo v bouřlivém vývoji. Velkou ránu jí ovšem zasadil rozpad Rakouska – Uherska. V současné době je město díky své neutralitě sídlem mnoha organizací.

 

 

Nejdůležitější památky

Schönbrunn- je místem, kam směřuje začátek každé prohlídky Vídně. Jde o zámek, ke kterému patří ještě rozlehlé zahrady a právě tohle místo je kompletně zapsáno do světového dědictví UNESCO. Zámek byl důležitým sídlem rakouských císařů a je zajímavý například i tím, že se zde narodil František Josef. (Více informací se dozvíte zde)

Hofburg- Hofburg je něco jako náš Pražský hrad. Jde o prezidentské sídlo, je zde také umístěno museum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata a samozřejmě zahrady.

Katedrála svatého Štěpána - katedrálu si jistě nenechte ujít pokud jste milovníky staré architektury, stavba totiž pochází z dvanáctého století a dnes je sídlem biskupa.

Albertina - Albertina uchvátí milovníky umění, protože je doslova zaplněna mistrovskými díly. Je zde umístěno více než 50 000 umělecký děl. Mezi další velká a důležitá místa patří i Belveder, Uměleckohistorické muzeum nebo zábavní park Prater.

 

Doprava

Základem dopravy je metro, které je doplněno o tramvaje a autobusovou dopravu. Pokud ale nepatříte mezi vyznavače hromadné dopravy, pak nezoufejte, Vídeň totiž začíná sázet na kola, jako na budoucí dopravní prostředky. Nejen, že je ve zde spousta cyklistických tras, ale je zde i spousta půjčoven kol. Můžete si tedy dopřát nejen procházku po historických památkách, ale rovnou projížďku.

Kuchyně

Kuchyni ve Vídni snad nelze označit jinak, než kosmopolitní, najdete tady totiž téměř vše, včetně naší české kuchyně. Tento fakt pochází z doby mnohonárodnostní monarchie, kdy byl podíl cizinců celkem vysoký. Každý tady začal prosazovat svoji kuchyni. Není divu, že zde tedy najdeme český závin, buchty i knedlíky. Z maďarské kuchyně se zde nejčastěji připravují palačinky nebo guláš. Guláš zde zevšedněl natolik, že existuje spousta druhů, takže když si toto jídlo objednáte, není vůbec jisté, jestli skutečně dostanete guláš, jak ho znáte. Nenechte si ujít i ochutnávku právě vídeňského řízku. Pokud ale víte, že na posedávání v restauracích nebudete mít čas, náladu nebo finance, pak nezoufejte. I sem totiž prorazil takzvaný fast food, díky němuž se najíte rychle a levně.

Máte-li raději posezení u kávy s drobným zákuskem, pak se máte taktéž na co těšit, protože kavárny a Vídeň to dohromady tvoří skutečný pojem. Dát si můžete například kávu s pravým sachrem.

 

Ubytování

Platí, že čím vzdálenější hotel, tím levnější ubytování. Ubytování zde patří k těm dražším, co se týče evropských metropolí, ale i tady se dá bydlet pěkně a za slušné peníze. Níže vypisujeme aktuální nabídku ubytování z našeho vyhledávače levných hotelů.

 

 

Autor: Helena Dvořáčková

 

 Vložil/a: Daniel Česák 26.02.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.