Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Tipy a rady na cestu do Číny aneb jak se v ní neztratit

Čínská zeďChystáte se na cestu do Číny a bojíte se, že vás čeká nějaké nemilé překvapení nebo že se vrátíte švorc? Čína se stává čím dál víc populárnější turistickou destinací a podobné otázky si klade takřka každý z cestovatelů do této oblasti. Avšak Číny se bát nemusíte, přečtěte si několik rad před cestou.

Co vědět před cestou...

 


Nezapomeňte na vízum

Pro vycestování do Číny je nutné být opatřený platným vízem, které vám vydá čínské velvyslanectví (http://www.chinaembassy.cz). K jeho kladnému vyřízení potřebujete pasovou fotografii, pas s jeho kopií, potvrzení o studiu, o zaměstnání nebo výpis z živnostenského rejstříku, dle toho, co se vás týká, výpis z účtu, na kterém musí být alespoň 100 dolarů na každý den, rezervace, zpáteční letenka a pojištění.

Očekávejte rovněž, že čínští úředníci budou chtít znát detailní plán vaší cesty.

Vízum není potřeba, když doba vašeho pobytu v této zemi je kratší než 24 hodin. Jestli stihnete do 24 hodin opustit Čínu, můžete cestovat  po celé zemi bez víza.

 

Měna

Čínský juan CNY, kurz vůči koruně

Měna

 

Kde se ubytovat?

Základním pravidlem je, že čím dříve rezervaci provedete, tím nižší ceny můžete čekat. Dle lokality se ceny mohou výrazně lišit, ovšem oproti západnímu světu budou neustále výrazně nižší. Za dvoulůžkový pokoj dáte cokoliv mezi dvěma a pěti sty korunami. Mnohdy jsou levnější hotely lepší, je důležité se informovat na názory ostatních.

Hotely v této lokalitě na booking.com

 

Když už jste v Číně…


Pijte vodu, pijte pitnou vodu

Důležitá je rozhodně informace, že voda z vodovodu v Číně není pitná. Je tedy nutné si kupovat vodu balenou. Jak se ovšem traduje, každá desátá balená voda je vlastně pouze přelitá voda z kohoutku, mnohdy jde tedy spíše o štěstí.

 

Smog je všudypřítomný

Jedním z největších problémů současné Číny je nepochybně tragický stav ovzduší. Jak moc vás smog potrápí závisí i na tom, kdy se do Číny chystáte.

 

 

V létě, kdy není obloha schovaná pod mraky, si smogu často ani nevšimnete. Naopak při zatažené obloze, zejména pak v zimních měsících, dokáže hladina stoupnout tak vysoko, že se vám bude těžko dýchat i při běžných činnostech. Číňani jsou na takovýto vzduch zvyklí a jsou vybaveni rouškou. Pokud však v této zemi nebudete dlouhodobě, nejspíše vás smog nijak výrazněji nepoznamená.

 

Anglicky? Nerozumím

Pokud neumíte čínsky, počítejte s tím, že na vás průměrný Číňan bude koukat jako zjara, když na něj spustíte anglicky. Výjimkou jsou velká kosmopolitní a finanční centra, zejména Šanghaj, v nichž se obvykle anglicky domluvíte.

Pro každý pád však doporučujeme se v restauracích řídit obrázky, při cestování znát přesnou cílovou adresu, a tak podobně. Mohli byste být nepříjemně překvapeni, že ani v Pekingu se anglicky nedomluvíte.

 

A co cestování?

Základním dopravním prostředkem je v čínských metropolích metro. Oproti našim končinám je levnější, za jednu cestu v Pekingu či Šanghaji dáte asi 15 korun, jízdenku si koupíte v automatu. Ty jsou naštěstí i v angličtině. Musíte ovšem počítat s neukázněností místních, kteří se budou tlačit, hlasitě komunikovat a rvát se i tam, kam by se nikdo jiný neprotlačil.

Před vstupem do stanice bývá rentgenová kontrola, a pokud se místním strážcům něco nebude pozdávat, poslechněte je.

V noci se metrem nikam nedostanete – už nejezdí. Musíte tak využít místních taxikářů. Cesta není příliš drahá – za skoro hodinovou cestu z letiště dáte asi tři stovky. Vždy u sebe ovšem mějte mapu s cílovou destinací v čínštině, protože ztratit se v obrovských centrech Číny není žádný problém. Čas od času se tak stane, že se objevíte úplně na druhém konci města, protože váš taxikář nevěděl, kam jede.

Na delší vzdálenosti se v této zemi využívají rychlovlaky. Jízdenku je třeba koupit s předstihem a vyjde relativně draho – počítejte s cenami přes tisíc korun za druhou třídu. Na nádražích očekávejte několik kontrol, takže nenechávejte příjezd na poslední chvíli.

A co půjčení auta? Na to zapomeňte. Provoz i pravidla jsou v Číně naprosto odlišná od Evropy, auto vám tedy nikdo nepůjčí.

 

 
Kam můžete letět? Přehled čínských letišť na Wikipédii
 

Přehled letů z Prahy do Číny na Kiwi.com

 

Čína je svá, ale má své kouzlo

Pokud překousnete všechny administrativní povinnosti a čínská specifika, Čínu si zamilujete. Rozhodně se není čeho bát, můžete si být jisti, že si s sebou zpátky do Česka odvezete životní zážitek.

 

 

 

Čtěte také:

Šanghaj letem světem

Levné letenky do Číny za 8 653 korun

Letenky do Číny za necelých 7 tisíc korun

Včera vzlétl první letoun na lince Si-an – Praha

Do Číny z Prahy stále snadněji. Čtyři přímé linky ..

Hlavní město Číny - Peking

Letiště Šanghaj (PVG)

Čínská měna - informace

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.