Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jihočínské moře

Jihočínské moře je okrajovým mořem Tichého oceánu. Jedná se o polouzavřené moře. Jeho celková rozloha činí 3 500 000 km² a maximální hloubka dosahuje 5 559 metrů. Nachází se na jih od pevninské Číny a Tchaj-wanu.

 

Historie a přírodní poměry

Moře vzniklo před zhruba 35 miliony lety. Název Jihočínské moře označuje tuto vodní plochu asi nejčastěji, nicméně o jméno i o kontrolu nad tímto územím usiluje mnoho států. Coby důležitá obchodní křižovatka mezi Evropou, Jižní Asií a Čínou je v centru pozornosti již zhruba od 15. století. První Evropané tudy pluli o století později. Vůbec první pojmenování je přitom mnohem starší. Datuje se již do období vlády dynastie Zhou, tedy do let 1046 až 771 př. n. l. Známo tehdy bylo jakožto Nanfang Hai neboli doslova Jižní moře.

 

 

V moři se nachází velké množství ostrovů, z nichž mnohé nejsou obydlené, ale také písčin, atolů, útesů a skalisek. Některé jsou viditelné, některé zůstávají trvale pod hladinou.

Přírodní poměry jsou zde především ovlivněny střídáním monsunových období. To s sebou místy přináší také výskyt tajfunů, které postupují dále přes Filipíny na Tchaj-wan a k Japonsku, případně na západ k Vietnamu a jižním provinciím Číny. Místní podnebí charakterizují vysoké teploty a výrazná vlhkost vzduchu.

 

Mapa, zajímavost - tímto mořem proplouvá cca jedna třetina světové lodní dopravy

 

Politické spory o Jihočínské moře

Stále si zachovává svůj význam coby důležitá obchodní křižovatka, ale jde o významné naleziště ropy a zemního plynu. I ty jsou příčinou politických rozepří, Čína se pokouší dobývat zásoby v místech o něž probíhá konflikt s Vietnamem. Přičemž obě země jsou v prosazování vlastních práv značně agresivní.

Ve vodách Jihočínského moře se vyskytuje plná třetina světové vodni biodiverzity. Proto představuje pro ekosystém mimořádně důležitý článek. Nicméně populace ryb tady trvale klesají, rapidně se snížily například počty tuňáků. Zákazy rybolovu se stávají dalším nástrojem upevňování politické moci nad touto částí planety.

 

 

 

 

  Mohlo by vás zajímat:

 

Středozemní moře

Jaderské moře

Ligurské moře

 

Korálové moře

Karibské moře

Tyrhénské moře

 

Andamanské moře

Egejské moře

Černé moře

 

Rudé moře

Severní moře

Baltské moře

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.