Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Vladikavkaz

Na jihu  Ruska, od Černého po Kaspické moře, se táhne v délce 1200 kilometrů pohoří Kavkaz. Nejvyšší  hora Kavkazu je Elbrus, jehož nadmořská výška je 5642 metrů. Elbrus je nečinná sopka se dvěma vrcholy a je zároveň nejvyšší horou Evropy a Ruska. Na jižní straně Kavkazu leží Gruzie a Ázerbajdžán.

 

 

 

Na sever od Kavkazu se v Severokavkazském federálním okruhu rozkládá republika Severní Osetie - Alanie. Její hlavní město Vladikavkaz leží na úpatí pohoří, na řece Těrek a v současnosti má přibližně 312tisíc obyvatel. V severním Kavkazu je to jedno z nejlidnatějších měst. Dřívější název města byl Ordžonikidze.

Město bylo založeno jako pevnost v roce 1784; v tomto regionu sloužilo několik desetiletí jako hlavní ruská vojenská základna.

V roce 1799 byla vystavěna Gruzínská vojenská dálnice k propojení  Vladikavkazu s Gruzií a v roce 1875 byla vybudována železnice, která spojovala Vladikavkaz s Rostovem na Donu a s hlavním městem Ázerbajdžánu Baku – především kvůli obchodování a hospodářské spolupráci.

 

 

Ve Vladikavkazu je začátek Transkavkazské magistrály, která přes Rokský tunel spojuje Rusko se zakavkazskými republikami. Avšak pozor – v zimě tato silnice bývá často ohrožována lavinami!  Alternativní cestou může být již zmíněná Gruzínská vojenská dálnice, vedoucí z Tbilisi přes Kavkaz do Vladikavkazu. (Poznámka: Rokský tunel je nejdelší tunel v Evropské části Ruska).

Současný Vladikavkaz je pro zdejší region hlavním průmyslovým, vědeckým, kulturním a vzdělávacím centrem. Je zde rozvinutý průmysl strojírenský, chemický, tavba a rafinerie a neželezná metalurgie – především zpracování zinku a olova. Z lehkého průmyslu je to hlavně průmysl oděvní a potravinářský.

Doprava ve městě je zajišťována tramvajemi, trolejbusy, autobusy, železnicí. V Beslanu, devět kilometrů od Vladikavkazu, je mezinárodní letiště.

 

     
  Více informací o Letiště Vladikavkaz (OGZ) načerpejte zde
     

 

Etnické složení: Osetinci, Rusové, Arméni, Gruzínci, Inguši, Ázerbájdžánci, Ukrajinci a několik dalších menšin.

No a nyní si připomeňme některé architektonicky velmi zajímavé stavby. Patří k nim například:

 • Kostel Narození Panny Marie (1824)
 • Arménský kostel sv. Gregora (1868)
 • Nový kostel
 • Památník slávy - architektonický a sochařský komplex věnovaný druhé světové válce
 • Muhtarova sunnitská mešita (1900-1908)
 • Národní muzeum Severní Osetie-Alanie
 • Osetské státní muzeum umění Tuganov
 • Muzeum moderních dějin a kultury Severní Osetie
 • Muzeum Severního Osetského divadla
 • Muzeum poštovních služeb
 • Muzeum starožitností

 Ve Vladikavkazu je Osetská státní Univerzita, šest divadel, filharmonie, koncertní a výstavní síně.

A tady si je můžete prohlédnout

Zdálo by se, že tato podkavkazská oblast je ve světě poněkud zapomenutá, ale jak sami vidíte i tady žijí vzdělaní, kulturní a tvořiví lidé.


 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

Čtěte také:

Seznam velkých ruských měst

Seznam ruských letišť

Pět největších jezer v Rusku

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.