Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Wieliczka, solný důl v Polsku

Wieliczka je městem na jihu  Polska, které leží nedaleko Krakova. Má necelých 20 000 obyvatel. Nejzajímavější turistickou atrakcí je místní solný důl.

 

 

Trasa autem z Prahy do Wieliczky, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Historie dolu Wieliczka

Důl se nachází pod tímto městem ve vzdálenosti asi 15 km a je jedním z nejstarších na světě. Od roku 1978 je také oficiálně zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. A ještě jeden primát si hrdě nese: Říká se o něm také, že je jeden z nejkrásnějších.

Usazování soli v této lokalitě započalo už před 13 miliony lety. Těžba soli tak na tomto místě má již velmi dlouhou tradici. Začala už dokonce okolo roku 6000 př. n. l., jak dokládají archeologické nálezy. Teprve ve 13. století však lidé objevili nový způsob těžby soli a nemuseli tak už vzácnou surovinu už získávat odpařováním.

Už v 15. století tak množství zde získané soli dosahovalo 30 000 tun za rok. A již v té samé době se sem podívali i první návštěvníci, které si sem vodila polská šlechta. Dnešní stezky jsou však mladšího data, vznikly až v 19. století, kdy se výrazně rozvinula turistika.

 

 

A jak to vypadá uvnitř

Důl se nachází v hloubce 64 až 135 metrů a celková délka chodeb činí 300 km, přístupná pro turisty je ale jen malá část asi o délce 2,5 km. Na návštěvníky čeká v rámci prohlídky nejen prohlídka prostor samotného dolu, ale také techniky používané pro těžbu. V podzemních štolách lze spatřit také nemálo uměleckých předmětů, jako jsou sochy s historickými i mýtickými motivy.

Jednou z největších zdejších zajímavostí je kaple sv. Kingy. Jedná se rozlehlý podzemní prostor, který měří 54 x 17 x 12 metrů. Příchozí zaujme například oltář s reliéfem Poslední večeře podle obrazu da Vinciho. Kaple je zasvěcena sv. Kinze, patronce horníků.

 

 

Autor: Holanová D.

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Energylandia — zábavní park v Polsku nejen pro děti

   

SOLNÝ DŮL V BERCHTESGADENU

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.