Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Do Lignana za psí pláží

Plánování naší letní dovolené bylo jednoduché. Splňovat měla tři kritéria: blízké moře, cenově dostupné ubytování a konečně existenci psí pláže. Italské  Lignano, destinace na břehu Jaderského moře, splňovalo vše do puntíku a tak nezbývalo než vyhledat příhodný apartmán, kde nás ubytují i s naší border coliií.

 

 

První zkušenost s Airbnb

Jak se posléze ukázalo, Airbnb nabízelo bezkonkurenčně nejlevnější ubytování v oblasti Lignano Sabiodoro, kam jsme měli namířeno.  Studio s terasou se nacházelo v rezidenci Busola a bylo ze všech stran obklopeno marínou. K moři ani do centra to nebylo daleko a navíc tu byla blízko i ta naše vytoužená psí pláž. Nová byla pro mne čilá korespondence s majitelem, který naši žádost schválil velmi rychle a navíc poskytl užitečné informace o místě pobytu. Bylo milé číst, jakkoliv se jednalo o pragmaticky obchodní vztah, že jej činí náš příjezd nevýslovně šťastným, včetně našeho psího miláčka, po kterém si jistě vše řádně uklidíme. Přece jen to však byl krok do neznáma a pocit, že přijedeme a nikdo nás čekat nebude, byl stále velmi silný, dokud jsme skutečně nedorazili na místo a pohostinný Etore nás nepřivítal téměř s rozevřenou náručí.

 

 

Raději ani nevyjíždějte…

Radil, den před naším odjezdem, televizní moderátor a s ustaranou tváří nabízel pohled na nekonečné zácpy na dálnicích jižních sousedů. Naše dovolená však byla před startem, tak se nevyjíždět opravdu nedalo.  Zvolili jsme ale raději cestu přes noc. Že začaly v mnoha spolkových zemích Německa právě prázdniny, bylo i tak na silnicích znát.  Skutečná zácpa se nám však vyhnula. Před hranicemi Itálie, jsme se posilnili několika hodinovým spánkem v autě a pak, se značnou časovou rezervou, dorazili do cíle naší 800 km cesty.

 

Lignano

Možná je lepší cestovat a nemít příliš velká očekávání, pak se totiž mohou vaše představy lehce zastínit lepší skutečností.  Tak se taky stalo. Lignano je půvabné prázdninové městečko, ležící na výběžku malého polostrova, nad jižněji se rozkládajícím Benátským zálivem. Skládá se ze tří částí. Sabbiadoro, je jakýmsi hlavním zábavním centrem, uprostřed leží Pineta a nejvíce na západě se rozkládá Riviera. Všechny části spojuje několikakilometrová písečná pláž, rozdělená na zhruba dvacet sektorů.

Ať už se ubytujete kdekoliv, máte to k moři maximálně několik set metrů procházky. Zajímavé je, že češtinu zde moc neuslyšíte. Asi 60 % návštěvníku jsou Italové z vnitrozemí, kteří sem přijíždějí třeba jen na prodloužený víkend, nebo provětrat svoji, v maríně ukotvenou, jachtu. Dále můžete potkat ponejvíce Rakušany a Němce. Východní Evropa, alespoň v našem penzionu, byla zastoupena ještě jednou slovenskou rodinou a dvěma páry z Běloruska.  

 

 

Bez psa ani ránu

Asi blízkost psí pláže, byla příčinou toho, že jsme potkávali cestou k moři velké množství pejskařů. Pokud měl penzion zahradu, určitě se na ní proháněl psí turista. Italové jsou milovníci psů, zvláště ti na severu. Sympatická byla přítomnost misek s vodou u každé restaurace nebo krámku na pěší zóně, takže si váš pes mohl průběžně doplňovat tekutiny, aniž byste s sebou museli vláčet kanystr s vodou. Samozřejmostí byl volný vstup pro psy do restaurací, alespoň do těch, které jsme navštívili my.

Psí pláž najdete právě v části Lignano Sabiodoro. Pokud vám na nějakém tom euru nesejde, pak si můžete vybrat placenou Doggy beach, kde si za 40 euro pořídíte na den soukromou ohrádku se slunečníkem a s lehátky pro dva lidi a jednoho psa. K tomu má váš čtyřnožeč k dispozici svůj malý bazének a skluzavku…Nejlevněji pak můžete pořídit slunečník s třemi lehátky (jedno je pro psa) za 20 euro na 4 hodiny. Protože naše peněženka obsahovala skromnější hotovost, chodili jsme na volnou psí pláž, které leží vedle majáku a má velmi pozvolný vstup do moře. Tady to byl opravdový psí ráj. Psi skotačili ve vlnách, kamarádili se, nebo na sebe nevražili, podle svého naturelu.

 

 

 

Cesta tam a zase zpátky

Veškeré pobyty bývají plánované od soboty do soboty. Takže ráno opustíme apartmán, odevzdáme klíče, ovladače od klimatizace a televize a vyrážíme.  Cesta zpět je snadnější. Jedeme odpočatí a plní elánu. V Rakousku nás chytrá navigace svede z dálnice, kde hrozí kolony a my tak poznáváme konečně zblízka rakouský venkov. V jedné vesničce projíždíme dokonce okolo venkovské svatby. Pak cesta Německem, kde na benzínce vidím mikrokosmos migrační krize, když ve frontě na toaletu stojím ještě s jednou Němkou, v zástupu žen s hidžábem na hlavě. Okolo osmé večer překračujeme hranice do Česka a jsme zase tam, odkud jsme přišli.

 

Airbnb na konec

Hned druhý den mám v mailu vzkaz. Ubytovatel Etore na mě napsal hodnocení a já ho uvidím, až napíšu to své. Nešetřím tedy superlativy a pak konečně rozkliknu jeho vzkaz. Prý si budou moci všichni pokládat za čest, mě ubytovat. „Miloval jsem mít Marii jako hosta“, píše Etore vzletně a já se směji se slzou v oku. No není to milé?

 

Zdroj videa: YouTube CC, Valentyn Gladush, Lignano Sabiodoro 2017

 

 
Dalšího průvodce stejnou oblastí čtěte zde
   

Ubytování v oblasti Lignano Sabiodoro
 

Rosato Apartment

Cena na noc pro dva - 1 045 Kč
 

Alimat Apartment

Cena na noc pro dva - 1 075 Kč
 

Rosato 2 Apartment

Cena na noc pro dva - 1 120 Kč

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Italské Lignáno láká na dovolenou rodiny s dětmi

Vše, co byste měli vědět o městě Lignano Sabbiadoro

Last minute zájezdy do Lignana

Doba letu do Itálie

Teplota moře

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.