Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Gdyně, přístavní město s mnoha lákadly

Městská práva získalo polské město až v roce 1926, a tak patří mezi nejmladší. Tato práva obdrželo díky budování přístavu, jenž později přispěl k rozvoji města. Gdyně, polsky Gdynia, se nachází na severu  Polska v Pomořském vojvodství.

Společně s městy Gdaňsk a Sopoty zde pak konurbace nazývaná Trojměstí, polsky Trójmiasto, tvoří nejvýznamnější hospodářské centrum.

 

 

Ve městě lze nalézt několik středověkých pamětihodností, neboť osidlování Gdyně začalo již ve 13. století. Právě z první poloviny třináctého století se dochoval kostel sv. Michala. Jak je však z historie známo, Polsko nabylo samostatnosti až po první světové válce. V zemi však chyběl přístav, který později vznikl právě v Gdyni a byl dokončen již v roce 1930.

Ještě před vypuknutím druhé světové války se přístav stal nejmodernějším v celém Baltském moři. Gdyně se s příchodem nacistů změnila na Gotenhafen a město se stalo terčem několika spojeneckých náletů. Při ústupu německých jednotek však bylo zničeno 90 % budov ve městě, jenž si po skončení druhé světové války prošlo obsáhlou rekonstrukcí.

 

 

I do bližší historie města se však zapsaly události s negativním nádechem. V roce 1970 zde proběhly dělnické protesty, během kterých milice postřílela dělníky. Na jejich počest byl o deset let později odhalen i pomník, který lze navštívit.

 

              Trasa jízdy  autem z Prahy. Vzdálenost: 903 km. Čas: 9:34.
 

 

Rozlohou 135 km2 je Gdyně podobná čtvrtému největšímu městu v České republice, a to Plzni. Nachází se na břehu Baltského moře, přesněji řečeno v Gdyňském zálivu.

Gdyně se může pochlubit nádhernými bulváry lemujícími pobřeží. Nejznámější Bulwar nadmorski navazuje přímo na městskou pláž a naleznete na něm Muzeum Marynarki Wojennej, ve kterém se nachází sbírka exponátů, jež souvisí s polským námořnictvem. Kromě tohoto bulváru je pak oblíbeným molem Orlowo pier. Panorama města je však nejlepší z Kamiennej Gory.

 

 

Další dominantou je ostrůvek Kepa Redlowska. Na něm se nachází přírodní rezervace, do které míří nejen milovníci přírody, ale i turisté unavení

Přehled ubytovacích možností v tomto polském městě.

z velkoměst. Místo je oblíbené pro své nádherné výhledy, a také pro možnost procházek či delších túr. Pro ty, kteří naopak chtějí zůstat v centru městského života, je v Gdyni nákupní oblast s mnoha butiky a bary.

Gdyně je však proslulá nejen restauracemi a bary, ale také nočním životem ve městě. Swietojanská ulice je na večerní posezení přímo ideální, stejně tak je mnoho restaurací na známém náměstí Kosciuszko Square.

Město nabízí jak skvělé podmínky pro vodní sporty, tak pro významné kulturní akce, kterých se zde koná mnoho.

Mezi nejznámější patří například Polský festival celovečerních filmů, jenž v roce 1986 převzal štafetu od nedalekého Gdaňsku. Festival je přehlídla celovečerních polských filmů, které vznikly v posledním roce. Druhým významným festivalem je Ladies`Jazz Festival a Gdynia Blues Festival, neboť je Gdyně proslulá pro lásku k Jazzu a Blues. 

Gdyně však nabízí i širokou škálu muzeí. Mezi nejoblíbenější patří Gdyňské akvárium a muzem, které mapuje historii polské emigrace - Muzeum Emigracji w Gdyni.

Autor: Katka C.

 

 

*Přehled a rezervace zájezdů do Polska

Předpověď počasí - Gdyně

Seznam letišť v Polsku

Nejvyšší hora Polska


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.