Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Jezero Ohrid – nejen koupání, ale i historie

V srdci divokého Balkánu leží ve vnitrozemí maličká hornatá země, která má rozlohu třikrát menší než Česká republika. Touto zemí je Makedonie, která oplývá především nedotčenou přírodou a nádhernými jezery, z nichž nejznámější je Ohridské jezero.

 

 

Údaje o jezeru

Ohridské jezero najdete na hranicích Makedonie a Albánie. Nachází se v mezihorské tektonické kotlině, vzniklo před 3 až 4 miliony let a svůj název obdrželo podle města Ohrid.

Hladina je v nadmořské výšce 693 m, vodní plocha měří 358 km2, šířka jezera je 14,8 km a délka 30,4 km.

Napájeno je z jezera Prespanského, které leží o 150 metrů výše.

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

Zajímavosti

Jezero zaujme každého svou průzračně čistou vodou. Viditelnost bývá do hloubky až 22 metrů. Koupání je proto velice příjemné a navíc vám je zpestří hejna drobných rybiček, které vám budou okusovat ztvrdlou kůži na nohou.

Chcete-li se pokochat výhledem na jezero, pak jsou nejkrásnější výhledy z výšky z národního parku Galičica. Pokud zde budete vlastním autem, můžete se sem dostat za drobný poplatek po úzké horské silničce. Jezero odtud budete mít pod sebou jako na dlani, stejně jako Prespanské jezero. To je mimochodem druhé největší makedonské jezero hned po Ohridském.

Napájení Ohridského jezera je zajímavé také tím, že voda proudí z Prespanského jezera podzemní řekou skrz propustné podloží. To je také vysvětlením mimořádné čistoty vody v Ohridském jezeru.

 

  Ubytování v okolí jezera

 

Hostel Valentin

Cena na noc pro dva - 305 Kč
 

Residence Krstanoski

Cena na noc pro dva - 417 Kč
 

House Nativa

Cena na noc pro dva - 422 Kč
 

Villa Emilija

Cena na noc pro dva - 468 Kč

 

Památky

Nejen čistou vodou a nádhernou okolní přírodou je Ohridské jezero pověstné. Jsou to také historické stavby, které najdete na jeho březích. Jednou z nich je starobylý klášter Svatého Nauma s výjimečně krásnou freskovou výzdobou. Poklidnou atmosféru kláštera narušují snad pouze barevní pávi, kteří se procházejí jako hrdí strážci ve stínu starých stromů. Místo je zajímavé také tím, že zde pramení řeka Černý Drin, která vyvěrá z hlubin na několika místech.

 

 

Další pozoruhodnosti

Ohrid patří k nejstarším centrům křesťanství, které se kolem jezera rozšířilo již kolem roku 60 n.l. a později zde vzniklo významné středisko slovanské pravoslavné vzdělanosti. Údajně bylo dříve kolem jezera 365 kostelů a klášterů, každý pro jeden den v roce. Do současnosti se sice zachovala asi třetina z nich, i to je však úžasný počet.

 

 

Nejuctívanější postavou celé oblasti je Sv. Kliment Ohridský, žák věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který těmto mužům pomáhal při jejich moravské misi. Byl to vzdělaný člověk, který m.j. založil v 9. století první slovanskou universitu fungující dodnes, i když v jiných prostorách. Základy té původní můžete vidět v nově postaveném klášteře Sv. Klimenta. Při procházkách městem na vás ze všech stran dýchá historie a duchovní náboj. Impozantní je Samuelova pevnost z 10. století, jejíž hradby se tyčí nad městem a dojem dotváří krásné scenérie okolních hor.

 

 


 


Mohlo by vás zajímat:

Cesta po Makedonii – Kam se podívat

Makedonské město Skopje

Letiště Skopje (SKP) v Makedonii

Makedonie z Bratislavy za 1 140 Kč

Z Bratislavy do Makedonie za 1 059 Kč

Region Pieria – rekreakce i lázně

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.