Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Makedonské město Skopje

Foto, en.wikipedia.orgMakedonské hlavní město Skopje má strategickou polohu na řece Vardar na křižovatkách balkánských cest. Odtud je to téměř stejně daleko do Tirany i Sofie, hlavních měst sousední Albánie a Bulharska. Řecké Thessaloniki leží 260 km na jihovýchod blízko místa, kde se Vardar vlévá do Egejského moře. Římané pochopili význam místa už dávno, když ho učinili centrem Dardanské provincie.

Mezi pozdější dobyvatele se řadí Slované, Byzantinci, Bulhaři, Normané a Srbové. Roku 1392 přišli Turkové a dokázali si udržet Uskub (Skopje) až do roku 1912.

 

Foto, en.wikipedia.org

By Tamara Saveska (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


Po ničivém zemětřesení v červnu 1963, které město rakticky zničilo a vyžádalo si 1066 obětí, se pomoc hrnula z celého světa, aby vznikla moderní metropole současnosti. Je zjevné, že projektanti unešení penězi, které je zavedly špatným směrem, stavěli obrovské irelevantní stavby, nyní chátrající kvůli nedostatečné údržbě. Budova pošty a vedlejší komplex telekomunikací jsou zvláště ohavnými příklady této architektonické absurdity. Naštěstí přežila většina historické části spolu s pevností na vrchu, chránící historické krásy Skopje.

 

Foto, en.wikipedia.org

Diego Delso [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Orientace

Téměř celé centrum Skopje zabírá pěší zóna s tureckým Kamenným mostem (Kamen most) z 15. století přes řeku Vardar, který spojuje starou a novou část města. Jižně od mostu je Ploštad Makedonija (bývalý Ploštad Maršal Tito), který ústí do ul Makedonija vedoucí na jih. Vlakové nádraží je 15 minut pěšky na jihovýchod od Kamenného mostu. Severněji je starý turecký bazar Čaršija.

 


Nejbližší aeroport: Mezinárodní letiště Alexandra Velikého Skopje

Webové stránky

Kód: SKP

 

Mapa

   Trasa letu z Bratislavy do Skopje, zpáteční letenky na Kiwi.com od 760 Kč

 

Výběr ubytování na webu booking.com

Booking.com

Skopje

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Wizzair: Bratislava – Skopje za 540 Kč

Cesta po Makedonii – Kam se podívat

Makedonie z Bratislavy za 1 023 Kč

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.