Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Region Pieria – rekreakce i lázně

Tato destinace se vymyká tím, že jde nikoliv o ostrov, ale o pevninskou  řeckou oblast. Region Piera se nalézá při pobřeží a je administrativní krajovou jednotkou jižní Makedónie.

Tento kraj má bohatou historii a známý je nejvíce tím, že je zde posvátná hora Olymp. Piera hraničí na severu s dalším makedonským krajem Imathia a na jihu s Thesálií. Hlavní městem regionu je Katerini.

 

 

 

Dějiny regionu

Pieria byla kdysi dávno nejprve obydlena tráckým kmenem Pierů, kteří dali regionu název. Později se zde usadili řečtí Makedonci a kraj se stal součástí řecké čáti Makedonie. Pro Řeky bývala Pieria bájným krajem, jelikož podle bájí právě tady měli na hoře Olymp sídlo řečtí bohové.

Od 15. století zde vládli Turci, skutečnou součástí Řecka se Pieria stala až v roce 1913, kdy Makedonii osvobodil řecký premiér Venizelos. Kraj byl modernizován a po řecko-turecké válce se sem po roce 1923 přistěhovalo výměnou mnoho řeckých rodin z Anatolie. Kompletní elektrifikace proběhla až v 60. letech 20. století a následně se mnoho obyvatel Pierie přestěhovalo do nedaleké Soluně.

 

Současnost

Dnes žije v regionu Pieria přibližně 130 tisíc stálých obyvatel. Kraj je pro řeckou ekonomiku významný zejména z hlediska cestovního ruchu, neboť kromě Olympu se zde nachází řada antických památek. Hlavní turistickou destinací je Olymp a také známá Olympská riviéra. Nejdůležitějšími městy regionu jsou Katerini, Aiginio, Dio, Elafina, Kolindros, Litochoro, Methoni a Pydna, která byla původně hlavním městem kraje.

 

  Ubytování v lokalitě Kateríni

  Cena na noc pro dva - 1 041 Kč
 

Orfeas Classic

Cena na noc pro dva - 1 164 Kč
 

Park Hotel

Cena na noc pro dva - 1 431 Kč

 

   

 

 

 

 

Památky a zajímavosti regionu

  • Litochoro – toto městečko je oblíbeným výchozím bodem pro všechny turisty, kteří se vydávají do pohoří Olymp s nejvyšším vrcholem Mytikas ležícím v nadmořské výšce 2.917 metrů. Městečko leží na úpatí pohoří v jižní části Střední Makedonie asi 90 km od města Soluň. Zhruba 5 km je to odtud k pobřeží Thermaiského zálivu. Litochoro má starou historii a první zmínky pocházejí z doby, kdy mnich Dionysius navštívil Olymp a postavil tam klášter. Ten byl zničen, ale později byl na jeho místě vystavěn nový klášter Sv. Dionýse

  • Dion je dnes vesnice rovněž na úpatí Olympu. Nachází se na místě antického města Dion, což bylo svaté místo Makedonie pojmenované po bohu Diovi. V dobách starověkého Řecka se zde scházeli lidé téměř z celého Řecka, aby sem přinášeli oběti, kterými uctívali boha Dia. Samotný Alexandr Veliký zde obětoval před každým válečným tažením a cvičil zde svá vojska i oslavoval vítězství. Svědčí o tom mnohé archeologické nálezy v místním muzeu

  • Soluň neboli Thassaloniki je známé historické město, kde se vystřídali vládci z různých národů. Dnes je to druhé největší řecké město a jedno z nejdůležitějších na celém Balkáně

  • Alikes – léčebné, solné a bahenní koupele se nacházejí poblíž antické Pydny. O Alikes se mluví jako o mořském jezeru. Koupele mají léčivé účinky pro revmatická a kožní onemocnění srovnatelné s léčivými účinky Mrtvého moře

  • Leptokarie je největším letoviskem Olympské riviery na pobřeží Egejského moře

  • Meteora – kláštery na vrcholcích skal, které patří k nejznámějším památkám Řecka.

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.