Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

CHIOGGIA ANEB MALÉ BENÁTKY

Pokud bychom se rozhodli navštívit toto malebné rybářské městečko, vydali bychom se do provincie Venezia, která je vzdálená vzdušnou čarou 25km od Benátek

 

 

         Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Se samotnými Benátkami je město kvůli své historické zástavbě často srovnáváno, též místními nazýváno Malé Benátky. 

Chioggia je významný přístav, který prosperuje z  rybolovu a jejich rybí speciality můžete ochutnat téměř na každém rohu. Důležitý také pro místní ekonomiku je textilní průmysl, hutnictví a stavební průmysl. Přední místo samozřejmě zabírá turismus, protože je to krásné místo, které stojí za návštěvu.

 

 

 

HISTORIE

Historie italské Chioggii sahá podle legend až do starověkého Říma, v této době nepatřilo mezi nejproslulejší města. Písemné zmínky pochází  ze 6. století našeho letopočtu, kdy se město stalo součástí Byzantské říše. Během své historie bylo zničeno a obnoveno, své slávy dosáhlo těžbou soli. Později hrálo velkou roli ve válce mezi Janovem a Benátkami. Nejdříve bylo dobyto roku 1378 Janovem a nakonec, o dva roky později, i Benátkami.  Přestože se město snažilo být autonomní, zůstalo pod nadvládou Benátek. Roku 1381 využilo příležitosti se postavit Benátkám a podporovalo spor mezi městy Zadar a Trogir, avšak se ukázalo, že bude pro samotné město lepší, když bude pod ochranou Benátek. Město Šibenik se totiž snažilo řídit obchod se solí, nejenom v Chioggie, ale v celém Jaderském moři.

 

 

UBYTOVÁNÍ

  Cena na noc pro dva - 1 302 Kč
 

Casa vacanze Valeria

Cena na noc pro tři - 1 485 Kč
 

Hotel Caldin's

Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
 

Domus Clugiae

Cena na noc pro dva - 1 912 Kč

 

       CO VIDĚT A NAVŠTÍVIT?

 • Podobně jako další italská místa Pellestrina nebo Burano je Chioggia známá krajkou, která je tvořena pomocí cívek.  Do 19. století jste mohli místní ženy poznat podle jejich tradičních zástěr, zdobené touto impozantní krajkou.

   

 • Z architektonického hlediska je místo podobné Benátkám. Centrum je rozděleno několika kanály, které jsou spojeny mosty, největší z nich nese název Ponto Vigo. Jeden most směřuje na pobřežní část Sottomarina, ze které je možné trajektem doplout na úzký ostrov Pellestrina, který odděluje Benátskou lagunu s Jaderským mořem. Hlavní kanál nese název Canala della Vena. Charakteristické jsou též uličky kolmé k náměstí, které jsou známé jako calli.

   

  KOSTELY A  KATEDRÁLY

 • Nejvýznamnější  Duomo di Chioggia byl založen v 11. století, v roce 1110 se stal katedrálou, později byl přestavěn významných italským architektem Baldassarem Longhenem. Katedrála je zasvěcena sv. Marii. V interiéru katedrály je mnoho zajímavých maleb a soch, které mají velkou uměleckou hodnotu.

   

 • Další významnou památkou je Kostel svatého Ondřeje (Chiesa di Sant'Andrea), který se datuje do 18. století. Vedle něho se tyčí zvonice Torre dell’Orologio, která byla postavena kolem roku 1386 v románském stylu. Sloužila jako maják a strážní věž.  Věžní hodiny jsou druhé nejstarší hodiny na světě, o několik měsíců je předběhly hodiny na katedrále v Salusbury ve Velké Británii.

   

 • Významnou památkou je Kostel svatého Dominika (La Chiesa di San Domenico). Kostel byl postaven na malém ostrůvku, na který se můžeme dostat po stejnojmenném mostě. Původně ostrov sloužil jako sídlo mnichů z řádu Benediktýnů, později přešel kotel do správy Dominikánů kolem roku 1200. Roku 1745 byl přestavěn na chrám a dnes je poutním místem pro svůj zázračný a impozantní kříž.

   

   

  Pokud chcete poznat toto místo podrobněji, nezapomeňte navštívit:

 • Pinacoteca Ss.ma Trinità - Muzem uměni

 • Museo di zoologia adriatica Giuseppe Olivi - Zoologické oddělené přirodovědného muzea

 • Museo Civico Della Laguna Sud - Vlastivědné muzeum

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Benátky - sen pod maskou

Murano, Burano, Torcello - tři perly Benátské riviéry

Last minute zájezdy do Benátek - přehled

Vydejte se mezi barvy duhy na Burano

Benátky letecky od 840 Kč

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.