Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kodaň, královské město plné zajímavých muzeí

Kodaň, en.wikipedia.orgDánsko patří mezi několik evropských zemí, které si zachovaly tradici královského zřízení. Hlavní město Kodaň je tudíž královským městem, neboť v něm sídlí nejen vláda a další instituce, ale i královská rodina. V jejím čele stojí současná dánská královna Markéta II., která vládne již od roku 1972.

 

 

 

 

Historie města

Nejstarší informace pocházejí z 11. století. Poté význam města postupně rostl, což bylo umocněno vybudováním katedrály v Roskide a Lundua. Tato sídla byla základem rozvoje celé oblasti a mezi těmito dvěma městy vznikla Kodaň.

 

 

Její důležitost jako centra regionu byla posilována hlavně za vlády Kristiána IV. v 17. století. Zejména to bylo díky ideální poloze vhodné pro dopravu a obchod.

 

Kodaň, en.wikipedia.org

By Ibrahim50 yes (Own work yes) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

V novodobé historii získala Kodaň důležité dopravní spojení zejména dokončením unikátního mostu v roce 2000. Přemostění se klene přes přes záliv Baltského moře a spojuje Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Od té doby se postupně z těchto dvou měst vytváří jedna oblast, ve které dohromady žijí téměř tři milióny obyvatel.

 

Autor fotky: volné dílo

 

Současná Kodaň

Je to obchodní a kulturní centrum Dánska, které bylo již několikrát vyhodnoceno jako ideální místo pro život. Oceňována je velká životní úroveň obyvatel a šetrný přístup k životnímu prostředí.

Město má také největší letiště ve Skandinávii, pozoruhodnou gastronomii, která je směsicí snad všech kuchyní světa. Úsloví „pije jako Dán“ se ovšem vyskytuje pouze v češtině, což zjistíte při návštěvě Kodaně ihned. Dánové totiž pijí mnohem méně než Češi nebo jiné národy.  

 

Pozoruhodnosti města

Nejnavštěvovanější atrakcí města je bronzová soška Malé mořské víly v Přístavní ulici, na kterou jsou Dánové hrdí a pořádají zde pravidelné slavnosti. V centru města stojí kulatá věž Rundetarn, která dnes slouží jako rozhledna.

Architektonickým skvostem je zámek Rosenborg, v jehož sklepeních jsou uloženy dánské korunovační klenoty.

 

Rosenberg, en.wikipedia.orgZámek Rosenborg, By discosour from New York, NY (Kongens Have 006) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Zdejší muzea

Snad žádné jiné město nemá na svém území tolik muzeí a galerií jako Kodaň. Největší je Národní muzeum, jehož sbírky jsou uloženy v několika budovách poblíž radnice. Dále je to Národní galerie se sbírkami dánského i světového výtvarného umění.

 

Kodaň, en.wikipedia.org Budova Muzea umění, By Simon Q from United Kingdom (Ny Carlsberg Glyptotek) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Dalších asi 30 muzeí má své specifické zaměření. Královská knihovna Black Diamond, Planetárium, Židovské muzeum, Geologické muzeum, Muzeum pohádek Hanse Kristiana Andersena nebo muzeum moderního umění, jehož budova se nachází na mořském břehu a zaujme již na pohled nevšedním vzhledem připomínajícím loď.

 

Levné ubytování přes booking.com

Kodaň

Mapa metra  Google mapa města


Letecká doprava  Praha - Kodaň

Kodan

Letenky vyhledejte na webu Kiwi, ceny zpátečních letenek se společností Norwegian se pohybují kolem 1600 Kč.

Kodaň

Na této trase létá norský nízkonákladový dopravce Norwegian, Cíl letu - letiště Copenhagen (CPH)


*Autor úvodní fotky: By Scythian (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Mohlo by vás zajímat:

Kodaň známá nebo neznámá?

Letiště v Kodani (Copenhagen Airport - CPH)

Kodaň netradičně: Christianie

Kodaň - Benátky severu za pár korun

Tip na levný eurovíkend: Kodaň

Pěšky historickým centrem Kodaně za jediný den

Kodaní od severu k jihu. Na kole za den!

Doba letu do Kodaně z Prahy

Měna a placení v Dánsku

MHD v Kodani

 

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Le Monde en Vidéo, Kodaň


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.