Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Malmö

Malmö je  švédské město a současně i správní středisko provincie Skåne. S více než 290 000 obyvateli se jedná o třetí největší město v zemi.

 

 

 

 

Jak se začala psát historie v Malmö

Malmö je především proslulým střediskem kultury, kde se snoubí historie s moderní architekturou.

Její počátek můžeme pravděpodobně datovat do 13. století. Zásadní období rozmachu zažilo však ve 14. století, kdy se tu dařilo hanzovnímu podnikání, a také v 15. století. Z této éry se zachovala nejzajímavější část, jíž je tzv. Staré město. Zde můžete navštívit tři nejvýznamnější náměstí: Stortorget, Lilla Torg a Gustav Adolfs Torg.

 

Mapa - openstreetmap.org, Öresundský most spojuje hlavní město Dánska  - Kodaň s přístavním švédským městem Malmö

 

Öresundský most, spojnice mezi Kodaní a Malmö měří přes 16 km (samotná mostní konstrukce měří 7,8 km). Do provozu byl tento technicky složitý projekt linoucí se nad průlivem Öresund (součást Baltského moře) uveden roku 2000 a jeho výstavba trvala 5 let. Konstrukce mostu je dvouúrovňová. Vrchní mostovka je určena pro automobilový provoz, zatímco ve spodním patře jezdí vlaky a to max. rychlostí až 130 Km/h. Každý den přes něj projede okolo 10 tis. aut a vlakovým tunelem je přepraveno cca 20 tis. cestujících.
   

 

 

     
                                  Předpověď počasí - Malmö  
     

 

 


Co po sobě zanechaly časy dávno minulé

V západní části Starého města byste si dále neměli nechat ujít zámek Malmöhus. O svou původní tvář přišel při požáru ve druhé polovině 19. století. Jeho dnešní nádhera je tak výsledkem rekonstrukce ze 20. století, kdy mu byla vtisknuta funkcionalistická podoba. V současné době slouží jeho prostory coby muzeum.

Ve městě také sídlí několik divadel a nově otevřené Moderní muzeum, které má ve svých sbírkách díla mnoha osobností moderního výtvarného umění jako Marcel Duchamp či Pablo Picasso.

 

                                  Další zajímavá muzea
Technology & Maritime Museum Prohlídka ponorky aj.

http://malmo.se/museer

Theatre Museum Malmo

Určeno divadelním nadšencům

www.teatermuseet.com

Galleri Lohme

Moderní umění

www.gallerilohme.se

 

V hojném počtu tady také vyrostly bary či restaurace nabízející příjemné posezení. Klasickou specialitou, která je v tomto místě proslulá, je poněkud netypicky arabský falafel servírovaný s chlebem, zeleninou a česnekovou omáčkou.

Část Lilla Torg je oblíbená jak mezi turisty, tak i mezi místními a ožívá díky mnoha nočním klubům i po setmění.

 

 

 
                         Mohlo by vás zajímat:  Letiště Malmö (MMX)
 


Když je památek už přes míru

Toto švédské město je rovněž doslova rájem nákupů, kde vyrostla řada butiků nebo obchodů s bytovými doplňky. Nejvíc obchodů se nachází podél pěší zóny v centru města. Tím nejrozsáhlejším pak je Emporia, pyšnící se statusem největšího nákupního centra ve Skandináviii.

 

 

Jakmile vás unaví ruch velkoměsta, využijte možnost zavítat například na koupaliště Riderborg. Bonusem je působivý výhled na město. Jinou možnost představuje i Folkets Park, nejstarší veřejný park na světě. Konkrétně je mu už sto dvacet let.

Autor: Holanová D.

 

Zdroj videa: YouTube CC - Medulla Oblongata

 

Mohlo by vás zajímat:

ČSA: Nově z Prahy do Malmö

MHD v tomto městě

Do Švédska za akčních 515 Kč!

Dovolená ve Švédsku - přehled

Jak dlouho trvá let do Malmö?

Měna ve Švédsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.