Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Národní park Snowdonia ve Walesu

cs.wikipedia.orgNárodní park Snowdonia ukrývá přírodních krásy a jedinečné scenérie, ale také malebná městečka, hrady a další historické památky.

 

Ať už přijedete do Snowdonie sportovat, šplhat na hory, obdivovat přírodní krásy nebo fotit místní faunu a floru, nebudete zklamáni. Snowdonia má mnoho atrakcí, které může návštěvníkovi nabídnout  - výlety  úzkokolejkou, procházky překrásnou krajinou, projížďky na kole nebo rafting na divoké vodě.

 

Přírodní krásy

Národní park s pohádkovým název Snowdonia se rozprostírá v severním Walesu v hrabství Gwynedd. Národním parkem byl vyhlášen roku 1951, po Peak District a Lake District se tak stal třetím národním parkem ve Velké Británii. Velšané označují Snowdonii jako Eryri, což lze přeložit jako "místo orlů".

 

 

Nejvyšším vrcholem Snowdonie a zároveň i celého Walesu je hora Snowdon, která dosahuje výšky 1085 m n. m. a Velšané ji znají jako Yr Wyddfa. Celý park pokrývá 838 čtverečních mil. Rozkládá se zde devět pohoří, která pokrývají více než polovinu plochy národního parku.  Hory však nejsou jediným důvodem, proč Snowdonie tolik přitahuje turisty.

 Dalším lákadlem jsou vodopády, soutěsky, jezera, řeky a údolí. Najdete zde také 23 mil dlouhé pobřeží. Ať už se vydáte na jeden den, víkend nebo čtrnáct dní, v létě nebo v zimě, vždy je ve Snowdonii co objevovat.

 

cs.wikipedia.org

 

Pokud nechcete jen chodit po svých nebo cestujete s dětmi, zážitkem může být i cesta vlakem. Welsh Highland Railway je železnice, která vede 25 mil mezi městy Caernarfon a Porthmadog podél úpatí hory Snowdon a kličkuje do vesnice Beddgelert. Z okénka uvidíte překrásné výhledy. Dále je zde unikátní Snowdon Mnt. Railway - tato železnice byla otevřena pro veřejnost poprvé o Velikonocích 1896. Jedná se o hřebenovou horskou dráhu, která byla inspirována ve švýcarských Alpách a jde o jedinou veřejnou hřebenovou železnici ve Velké Británii. Vede z městečka Llanberis na vrchol nejvyšší hory Snowdonu a je velmi populární turistickou atrakcí.

Sportovní nadšenci nemusí jezdit vlakem, mohou vyzkoušet výstup na nejvyšší vrchol Snowdon (velšsky  Yr Wyddfa, což znamená "sněhová hora“) po svých. Jednodušší turistická trasa nazvaná Llanbesis Path vede z města Llanberis podél železniční tratě. Vyhledávanější trasy vedou ze sedla  Pen-Y-Pass severovýchodně od vrcholu. Zkušenější horalové mohou vyzkoušet cestu po hřebeni Crib Goch, která vede také z Pen-Y-Pass, ale stoupání je náročnější a vede po ostrém hřebeni. Před výstupem se rozhodně zastavte v turistickém informačním centru, kde dostane příslušné mapy a kde se také můžete informovat o předpovědi počasí.

Pokud vás neláká Snowdon, můžete vyzkoušet o něco méně náročný výstup na Cader Idris, což  je hora v hrabství Gwynedd. Nachází se v jižní části národního parku Snowdonia nedaleko města Dolgellau. Její vrchol se se tyčí ve výšce 893 m n. m. a vedou k němu tři základní trasy, o kterých získáte informace v turistickém středisku. Pony Path začíná cca 3 míle od Dolgellau na parkovišti Ty Nant.  Je to přímá, cca 5 hodin dlouhá cesta. Trasa Minffordd Path  vede z parkoviště Dol idris, které najdete asi 6 mil od Dolgellau. Průvodce uvádí, že cesta na vrchol i zpět vám zabere zhruba 5 - 6 hodin. Nejméně náročná, ale zároveň nejdelší je cesta Tywyn, vedoucí z městečka Llanfihangel y Pennant. Pod vrcholem Cader Idris se rozprostírají překrásná jezera Llyn Cau a Llyn y Gader. V překladu znamená název hory "Idrisova židle". Jméno je odvozeno od postavy z velšské mytologie - obra Idris, který podle legendy na hoře sedával, aby mohl pozorovat hvězdy.

 

Jezero

 

Tajemné jezero Llyn Ogwen je jedním z turisticky nejoblíbenějších jezer ve Walesu. Leží mezi dvěma pohořími Carneddau a Glyderau, na jih od města Bangorucca a čtyři míle od vesnice Bethesda. Řeka Ogwen vytéká ze západního konce jezera a rychle sestupuje dolů, kde se mění v sérii vodopádů známých jako Ogwen Falls (nebo Rhaeadr Ogwen).

 

 
Mohlo by vás zajímat: Hrady ve Walesu
 


Pontcysyllte akvadukt

Gruzínský inženýr Thomas Telford (1757-1834) postavil Pontcysyllte akvadukt v roce 1805. Akvadukt kanálu Llangollen Canal najdete poblíž města Wrexham.  Je dlouhý 307 metrů, široký 3,6 metrů a 1,7 metrů hluboký. Dosahuje výšky 38 metrů. Jedná se o unikátní objekt v celé Velké Británii. Od roku 2009 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

 

 

 

Historické památky

Národní park Snowdonia je bohatý i na historické památky. Za návštěvu stojí zejména impozantní zříceniny a hrady. Udělejte si výlet například na proslulý Conwy Castle, středověké opevnění ze 13. století postavené Eduardem I. Najdete ho v severním Walesu ve stejnojmenném městě, které mimochodem ukrývá také úplně nejmenší dům ve Velké Británii, pocházející z 16. století.

Za zastávku stojí nepochybně také hrad Harlech, který je postavený na vrcholku skály s výhledem na Irské moře a který inspiroval známou velšskou píseň „Men of Harlech“. Na severozápadě stojí hrad Caernanfonz 11. století, jehož stavitelé se inspirovali Konstantinopolí. Nedaleko Llanberis Pass najdete zříceninu hradu Dolbadar  z počátku 13. století. 

Za navštívení stojí také cisterciácké opatství 12. století Abbey Cymer, které se nachází poblíž města Dolgellau. Opatství bylo postaveno v letech 1158 - 1159 a bylo zasvěceno Panně Marii. V současné době je v péči velšské organizace Cadw, která se snaží chránit historické budovy, krajinu a dědictví UNESCO ve Walesu.

 

Hrad

 

National Slate Muzeum  -  Muzeum břidlice

Možná to zní nezajímavě, ale toto muzeum v městě Llanberis stojí za zastávku.  Muzeum informuje návštěvníky o historii těžby břidlice v kraji, představuje viktoriánské dílny a promítá poučná videa ukazující, jakým způsobem se v minulosti získávala břidlice. Dále uvidíte obrovské vodní kolo nebo dělnické domky, které ukazují způsob bydlení od roku 1861 do roku 1969.

Toto je však jen skromný výčet toho, co lze v národním parku Snowdonia podniknout. Na webových stránkách NP Snowdonia najdete tipy na další cestování, mapky, informace o atrakcích, otevíracích dobách, vstupném, aktuálním počasí i o možnostech ubytování.


Autor: Simona P.

 

Harlech

 

Podobné články:

Národní park Brecon Beacons ve Walesu

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.12.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.