Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Ostrov Nisyros – ostrov sopečných erupcí a zemětřesení

O tomto malém  řeckém ostrově rozhodně nelze tvrdit, že by byl pro turisty nějak zvláště přitažlivý. Jezdí se na něj většinou pouze na výlet lodí z ostrova Kos. Výletní lodě zakotví po hodině plavby v přístavu Mandraki a to jsou snad jediné chvíle, kdy to na Nisyrosu trochu ožije. Turisté pak konfrontují své znalosti z knižních průvodců, které ostrov líčí jako zajímavé místo, ovšem po chvíli jsou většinou zklamáni, protože toho na ostrově moc k vidění není.

 

 

Údaje o Nisyrosu

Ostrov leží v jihovýchodním Egejském moři asi 16 km na jih od ostrova Kos. Náleží k Dodekanským ostrovům a v jeho nejbližším okolí jsou ještě ostrovy Stongyli, Agios Andonios, Gyali, Pergousa, Pachia a Kandelioussa.

Tvar ostrova je téměř kruhový o průměru cca 8 km, západní a jižní pobřeží je hodně strmé. Na jihu se střídají útesy a malé zátoky, na severním a východním pobřeží byste našli několik mělkých písečných zálivů.

O Nisyrosu se traduje, že obyvatelé zde žili v sopce. Je to dáno tím, že uprostřed ostrova je ohromný kráter o průměru téměř 4 km a jeho okraj dosahuje výšky přes 250 m s nejvyšším vrcholem 588 m n.m. Menší krátery jsou pak po celém území ostrova a v některých jsou i horké prameny.

 

 Ubytování na ostrově - přehled

  Cena na noc pro dva - 1 172 Kč
 

Guest House Polyvotis

Cena na noc pro dva - 1 320 Kč
 

Maria Eliza

Cena na noc pro dva - 2 280 Kč

 

Civilizace na ostrově

Přestože je ostrov téměř pustý, žijí zde lidé převážně v rybářských osadách. Jednou z nich je Pali se zhruba sto obyvateli. Na východním okraji kráteru leží v nadmořské výšce 25 m malá vesnička Emborios, která byla s pomocí dotací EU v posledních letech zrekonstruována. Od června 2008 zde funguje observatoř s výhledem na kráter.

Hlavním městem ostrova je Mandraki, které leží na severním pobřeží. Zajímavostí je johanitský klášter Panagia Spiliani ze 14. století, který je postaven na místě bývalých antických staveb nad městem. Dále zde můžete vidě antickou akropoli Paliokastro s čedičovými zdmi, což je zároveň jedna z nejzachovalejších pevností z období 4. století před n.l.

Na okraji kráteru, kterému se zde říká Kaldera, se ve výšce 400 m nachází obec Nikia, ve které můžete navštívit sopečné muzeum se záznamy o sopečné činnosti na ostrově, ale i nejen na něm.

 

 

Katastrofy

Ostrov se v průběhu let postupně vylidňoval, jelikož obyvatelé měli strach ze sopečných erupcí. Kromě nich se obávali i zemětřesení, které jsou v této oblasti dosti časté.

Se zemětřesením je také spojena jedna místní legenda, podle které měl bůh Polybotes spor s bohem moře Poseidonem, který vyrval svým trojzubcem kus země a Polybota jím zavalil na dno moře. Občas se ozvou jeho vzdechy, což jsou právě otřesy. Proto se nejznámější místní sopečný kráter nazývá Polybotes, nebo Stefanos a Nisyros má přezdívku spící sopka.

I přes hrozící nebezpečí zde lidé žijí, neboť je tady drží úrodná vulkanická půda. Nisyros byl vždy soběstačný díky pěstování nejrůznějších plodin na terasovitých políčkách na svazích sopky.

 

 

Zdroj videa:YouTube CC , prasun, Nisyros

 


Mohlo by vás zajímat:

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia

Seznam letišť v Řecku

Řecké ostrovy - přehled

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.