Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Řecký ostrov Kos - Hippokratův turistický ráj

Hippokratův ostrov Kos, řecký turistický ráj v Egejském moři, patří do skupiny ostrovů Dodekanésos. Leží u tureckého pobřeží a turisty je vyhledáván pro svou bohatou historii, písečné pláže a snadnou dopravu na nedaleké ostrovy Rhodos, Karpathos a Kalymnos.

Všechny čtyři výše zmíněné ostrovy patří do skupiny ostrovů Dodekanésos a jsou vyhledávanou destinací všech milovníků vodních sportů. Místní podmínky nahrávají do karet především nadšeným potápěčům. Pokud se mezi ně řadíte i vy, počítejte s tím, že na ostrově Kos je potápění bez výstroje zakázáno. Na zbylých třech ostrovech už je situace příznivější. Myslete na to, až budete plánovat své další potápěčské dobrodružství.

 

 

Na Kosu trvale žije zhruba 300 tisíc obyvatel. Největší počet obyvatel má hlavní město Kos, které je zároveň největším turistickým lákadlem. Z místních pláží dohlédnete až na Egejskou riviéru a na známé turecké letovisko Bodrum.

 

Většina obyvatel pracuje v turistickém ruchu. Ti ostatní se věnují pěstování  vinné révy, oliv, mandlí a fíků. Z obilovin se na tomto  řeckém ostrově daří především pšenici a kukuřici.

Ostrov je převážně nížinatý. Kromě vodních sportů si na své přijdou i vyznavači pěší a cyklistické turistiky. Kos je na tyto případy skvěle vybaven. Celý ostrov je křižován stezkami pro pěší turisty a  cyklisty.

 

 

 

Co navštívit na ostrově Kos

Kos je rodištěm známého antického lékaře Hippokrata z Kósu. Podle legendy vyučoval Hippokrates své žáky pod stromem platanem. Tzv. Hippokratův platan je dnes jednou z turistických atrakcí, kterou můžete na ostrově navštívit. Pokud by byla legenda pravdivá, strom by musel být 2500 let starý. Platan má po obvodu 12 metrů. Pod zmíněným stromem údajně učil i apoštol Pavel z Tarsu.   

Hippokrates prý ošetřoval nemocné a zraněné ve staré antické nemocnici Asklépion, která je dodnes vyhlášená po celém Řecku.

Při pobytu na ostrově Kos byste určitě neměli vynechat návštěvu hradu rytířů Řádu sv. Jana. Hrad se nachází v přístavu hlavního města a vystavěn byl ve 14. století z kamenů a pozůstatků původního antického města. V areálu najdete také muzeum, kde si můžete prohlédnout sochy, desky s nápisy a další archeologicky významné předměty.

 

 
Letenky z Prahy na ostrov Kos - přehled
 

 

Historické město Kos

Město Kos bylo založeno už ve 4. století před naším letopočtem. V průběhu staletí se na zdejším území vystřídaly vlády různých národů. Památkou na dávnou historii je starobylý amfiteátr s krásným kulatým hledištěm z mramoru. Dochovaly se také zbytky římských lázní a muslimská mešita.   

Nakoupit si můžete v Agoře. Starověkém tržišti ze 3. až 4. století před naším letopočtem.

Ve městě Kos nepřijdete ani o noční život. Noční kluby a diskotéky mívají otevřeno do ranních hodin a velice aktivně lákají k popíjení a tanci až do ranního rozbřesku.

Na výlety po okolí je výhodné pronajmout si kolo, motorku či automobil. U některých památek je dokonce parkování zdarma. V půjčovně vám dají k dispozici také přehlednou mapu okolí s vyznačenými parkovišti.

 

Tip na nejlevnější hotel v této lokalitě:  Olga Hotel Cena na noc pro dva - 646 Kč

 

Zdroj videa: YouTube CC, Kreis TV, Kos

 

Zdroj videa: YouTube CC, Trip & Travel Blog, Kos

 

Okouzlující pláže ostrova Kos

Ostrov Kos je vyhlášený svými dlouhými plážemi. Ty nejdelší z nich se táhnou podél jižního i severního pobřeží. Okolí pláží je málo osídleno. Nikdo tak nebude rušit vaše soukromí.

Nejznámější pláž ostrova Kos je pláž Lambi. Další oblíbené pláže jsou Paradise u letoviska Kefalos, Camel beach a Thermes beach.

Řecký ostrov Kos je ideální dovolenkovou destinací. Užijete si zde koupání v rozlehlých čistých plážích, návštěvy starobylých antických památek a pěší a cyklistickou turistiku.

Navštívit můžete i místní termální prameny u pláže Thermes. Hlavní sezóna probíhá na ostrově od června. Teplota moře stoupá až k 26 stupňům Celsia, teplota vzduchu dosahuje maxima okolo 37 stupňů Celsia.

Autor: Hanka B.

 

 

     
                      On - line předpověď počasí na Kosu  
     

 

 

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Přehled - řecké ostrovy

   

Seznam letišť v Řecku

   

Nejvyšší hora Řecka - Mytikas

     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.