Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Peloponés, ostrov věnovaný Pelopovi

To, že Peloponés znamená Pelopův ostrov bylo  do r. 1893 vlastně anachronismem. Peloponés nebyl ostrov, ale poloostrov. Možná měli mytičtí hrdinové, jejichž původ se ztrácí v dávnověku antiky, prorockou vizi, možná viděli, že se z poloostrova stane jednou skutečně ostrov a to prokopáním Korintského průplavu. Od roku 2004 je Peloponés propojen s pevninou ještě mostem Rio-Antirio, který překlenul Korintskou šíji.

 

 


Kolébka antiky

Dnes je Peloponés mnoha turisty, mířícími na ostrovy v Jaderském nebo Egejském moři, spíše míjen. K jejich škodě. Téměř každé město se může pochlubit tím, že zde působil některý z bohů či bájných hrdinů.  Řecké báje a pověsti nás provedou ve stopách Heraklea, Persea, Oidipa, Sýsifa, Tantala a také toho, jenž dal ostrovu své jméno - Pelopa. Jak se to odehrálo? Báje vyprávějí o vozatejském klání, ve kterém porazil Pelops svého protivníka lstí tak, že mu vytáhl kolík z kola jeho vozu. Tímto, bezesporu "hrdiným" činem, svého soka zabil, načež se slavně oženil se svou láskou Hippodameou. Zajímavé je, že poté založil zcela čestné klání sportovců - Olympiské hry. To, že ho nakonec jeho činy doběhly, je už jiný příběh. Nicméně jeho jméno nese Peloponés dodnes.

 

 

                     Mapa
   
   

Od starověku po počátek moderního Řecka

Pokud bychom na svých toulkách historii chtěli někde začít, pak by to byly Mykény. Vyspělá civilizace zde měla centrum  v 16. - 12. století př. n. l. za mykénské kultury. Zachovala po sobě známý hrad se Lví bránou či Átreovu pokladnici.

Další centra starověkého světa se nacházela v Epidauru, kde můžete navštívit nejlépe zachované starověké divadlo a zapomenout nemůžeme ani na Olympii se svým slavným sportovním stadionem, na němž se odehrávaly olympijské hry, dále pak na Korinth či Spartu, město legendárního krále Leonidase. Ten se nám nejspíš vybaví s tváří herce Gerarda Butlera, hlavního představitele filmu 300. Tolik hrdinných Sparťanů obětovalo svůj život v bitvě u Thermopyl r. 480 př. n. l.

 

 

Ve středověku byl symbolem poloostrova list morušovníku. Podle jeho tvaru se tak Pelopenés v té době nazýval Morea. Svůj vliv zde prosazovala jak Byzantská říše, tak Frankové a Benátčané. Nejzřetelnější stopy zanechali Benátčané ve městě Nafplio, kde lze vidět tři nedobytné pevnosti a vstupní bránu se lvem svatého Marka, symbolem domovských Benátek.

V roce 1571 se u Peloponésu odehrála jedna z nejdůležitějších námořních bitev středověku. Víme o ní také díky Miguelovi de Cervantes, slavnému autorovi Dona Quijota, který ve válečné vřavě přišel o ruku. Epická událost se odehrála u Lepanta a skončila vítězstvím křesťanské Svaté ligy nad osmanskými Turky. Nicméně Řecko brzy na to padlo pod nadvládu Osmanské říše, která trvala až do r. 1828. Teprve tehdy Řekové vybojovali  svou nezávislost.

 

Centra kulturního dění

Dvě významná střediska poloostrova jsou města Patra a Pireus. Patra je se svými 250 000 obyvateli, největší na ostrově. Stejně tak, jako Pireus, se jedná o významnou křižovatku mezinárodní lodní dopravy.  Patra není však jen přístavním městem, je proslulá též díky téměř dvou týdennímu masopustnímu karnevalu.

 

 Tip na ubytování (Pireus) -  Platon Hotel Cena na noc pro dva - 762 Kč

 

Kde strávit na Peloponésu dovolenou?

Určitě byste neměli minout nejnavštěvovanější  letovisko na Peloponésu -  Tolo u Nafplia. Je to místo, které skýtá nejen krásné písečné pláže, ale také plnou náruč  antických památek v okolí. A pokud vás omrzí Mykény, Nafplio či Epidaurus, vydat se můžete i na nedaleké ostrovy - Hydra, Spetses či Poros.

Jestliže dáváte přednost spíše klidnější dovolené, pak může vaše volba padnout na malé letovisko Niforeika, ležící asi 20 kilometrů od Patry nebo na oblast Lakopetra. 

 

Nezapomeňte ochutnat!

V nížinách se díky příznivým klimatickým podmínkám tradičně daří kromě oliv také citrusům, fíkovníkům a dalším ovocným stromům i zelenině, na svazích roste vinná réva a pěstují se ořechy. Již Homér psal o Peloponésu, jako místě „plném vinic“. Určitě si nezapomeňte ze své dovolené přivézt červené, velmi sladké dezertní víno - Mafrodafni nebo Ajiorjitiko, víno svatého Jiří. Nejlepší peloponéský olivový olej, 95% extra panenský, se vyrábí v Kalamatě na jihozápadě poloostrova.

Peloponés je vhodnou volbou pro všechny, kteří chtějí spojit relaxaci u moře s poznáváním antických památek.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Zoi Pana, pláže na poloostrově Peloponés


 

       
      Last minute zájezdy - Peloponés
       


Vložil/a: Daniel Česák 18.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.