Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Ostrov Lesbos

Lesbos je jeden z  řeckých ostrovů, který se konkrétně nachází na severovýchodě Egejského moře. Jinak se mu také říká Mytilini. Spolu s okolními ostrovy, které jsou neobydlené, tvoří obec stejného jména.

Celkem na ostrově žije přes 86 000 obyvatel a metropolí je město jménem Mytiléna (Mytilini).

 

 

 

 

Vznik ostrova a bájná historie

Krajina je na ostrově charakteristicky hornatá, ale povrch je pokryt četnou zelení. Především tady rostou borové lesy a olivové háje. Což zároveň vytváří i příznivé životní podmínky pro faunu. Z ní vynikají hlavně rozmanité druhy ptactva. Ostrov vznikl sopečnou činností, na což i v současné době upozorňují pozůstatky v podobě termálních pramenů.

První zmínky o ostrovu najdeme již ve starých bájích. Na ostrově údajně vládl Makaras, syn Boha slunce Helia. Zmiňují se o něm i Homérovy eposy Ilias a Odyssea. Již zhruba 1 100 let. př. n. l. máme doložen rozvoj prvních měst - Mytiléna a Achilleion. V následujících stoletích se tu vystřídalo mnoho různých národů, které Lesbu vládly. Byli mezi nimi Římané, Peršané i Turci. Součástí Řecka je ostrov teprve od roku 1914.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Restaurace a volnočasové aktivity v této lokalitě
 

 

Asi nejslavnější osobností s touto krajinou spojenou je bezesporu slavná řecká básnířka Sapfó. Umělkyně se zde údajně narodila a prožila i většinu života. I když historikové se o její sexuální orientaci v podstatě dodnes přou, jméno ostrova zůstane již trvale spojeno s označením právě lesbické lásky.

Mohlo by vás zajímat: Nejbližší letiště (MJT)

Město Mytiléna

 

Současnost nejen ve znamení lásky

Bez nadsázky tak můžeme Lesbos označit přímo za ostrov lásky. Zamilovat si ho můžete pro mnoho nádherných míst, která ovšem dosud odolala masivnímu rozvoji cestovního ruchu. Jednou z největších místních zajímavostí je například zkamenělý prales, který je starý již více než 20 milionů let.

Krásné pláže nabízí třeba Vatera, zdejší pláž měří více než 7 kilometrů. Velmi hezké jsou též ty v okolí města Sigri. Řada z nich je pro svou udržovanost dokonce ověnčena známou modrou vlajkou. Navíc vám na nich rozhodně nehrozí přetlak ostatních návštěvníků. Koupání nahrává i to, že na ostrově minimálně prší, naopak počet slunečných dní je vysoký.

Spojení s ostatními částmi Řecka pak zajišťují trajekty, které na svou cestu vyrážejí denně. Pro cestování po ostrově se pak kvůli jeho rozlehlosti vyplatí zapůjčit si automobil. Snadno se tak dostanete například do zmiňovaného Mytilini. V tomto městě najdete jeden z největších hradů v celém Středomoří.

Pokud si zajdete do restaurace, je jasné, že byste neměli opominout v první řadě  ryby a mořské plody. Lesbos je ostatně proslulý lovem zejména sardinek. Vyhledávanými lokalitami pro jejich lov jsou zátoky Yera a Kaloni.

 

 

Dalšími oblíbenými a často v gastronomii používanými surovinami jsou i zelenina nebo olivový olej. Kdo nemá strach z toho, že mu pod řeckým sluncem příliš stoupne do hlavy trochu alkoholu, nechá si přinést typickou anýzovou pálenku, která se jmenuje ouzo.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, FreKoMovie, Lesbos - Řecko

 

 

  Tip na ubytování:  Hotel Mascot Cena na noc pro dva - 1 436 Kč


                   
                 

Mohlo by vás zajímat: Přehled 5 největších řeckých ostrovů:

1. Kréta - více informací zde

2. Euboia - více informací zde

3. Lesbos - více informací zde

4. Rhodos - více informací zde

5. Chios - více informací zde

                   

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Řecku

 

Přehled - řecké ostrovy

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.