Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce Apulií

Svérázný a okouzlující kus  Itálie s typickým jižanským temperamentem a množstvím památek i směsicí kultur, to vše nabízí Apulie (po domácku Puglia), pata italské boty s hlavním městem Bari, kam dokonce létá přímá linka z České republiky.

 


Ráz Apulie

Tento kousek země je doslova mixem všemožných kultur. Jak je to možné? Itálie je totiž poměrně dost vystrčená do Středozemního moře a právě tady vznikla řada přístavů, kde rád spočinul nejeden námořník nejedné národnosti.

 

   
  Tip na ubytování v Bari:  Nitto House Cena na noc pro dva - 1 120 Kč
   

 

S tímto čilým především obchodním ruchem se sem dostali i různí lidé s rozdílnými zvyky a dali tak vzniknout úplně nové společnosti. Ovšem Itálie jako taková se zde rozhodně nezapře, v Apulie to prostě žije a místní jsou velmi otevření a srdeční.

 

 

Jak šel čas

Pořád dokola omíláme nějaké plavby a mísení kultur, pojďme tomu dát jasnější kontury.
Ač to může znít neuvěřitelně, kolem přelomu 8. a 9. století zde byla řecká kolonie. Řeky zde ale později nahradili Římané, jež sem de facto přivedla nově vybudovaná slavná cesta Via Appia.

Dál už se to tu střídalo jak na běžícím páse. Toto území patřilo Gótům, Byzantincům, Langobardům, Arabům a Normanům. Ve 13. století se zde ujali vlády Štaufové. Tomuto období by se dalo říkat zlatý věk Apulie. Vždyť dominantu tohoto kraje Castel del Monte, tzv. "osmičkový hrad",jenž je dokonce vyobrazen na italském centu, nechal vybudovat právě Fridrich II. Štaufský. Je opředen celou řadu záhad!

 

 

         Mapa - openstreetmap.org

 

 

Co zde najdete

  • Hledáte-li typickou architekturu Apulie, nebude to úkol nikterak obtížný. Je totiž vidět téměř na každém rohu. Jsou to trulli, typická stavba kruhovitého půdorysu, dala by se přirovnat k rotundě, jenže v těchto domečcích se bydlelo a mnohdy ještě stále bydlí. Dochovala se dokonce celá města čistě s těmito domky.
  • Ale jelikož jsme přece jen v Itálii, nemůže nás překvapit, že se zde nachází i velké množství sakrálních staveb a mnohé z nich nesou označení basilica minore.
  • Za zmínku stojí také město Lecce, které je známe především díky barokním palácům a vlastnímu architektonickému stylu, tzv. lecceskému baroku.
  • Další zajímavé město je např. Ostuni, kterému se přezdívá "Bílé město" kvůli barvě fasád.
  • Orecchiette je snad nejtypičtější pokrm. Jsou to samozřejmě těstoviny, jež získaly své jméno díky svému tvaru. Připomínají totiž lidské ucho nebo také mušli. Spočítat všechny možné recepty s nimi snad ani není v lidských silách, a ačkoliv se místní kuchyni přezdívá kuchyň chudých, jsou to recepty skutečně mistrovské!
  • Je libo svačinka na cestu? Můžete vyzkoušet i slané suchary taralli.

 

Místní obyvatelé

Jako ve zbytku Itálie i zde platí klasický denní režim. Přes den a především v době siesty tu téměř na nikoho nenarazíte. Všechna města ale ožívají v noci, a to na plné obrátky. Nečekejte žádné zakřiknuté usmrkánky. Lidé tady jsou velice přímí, přátelští, až familiérní. Jistě se mezi nimi budete cítit příjemně.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Region Apulie

Cesta a pobyt v Bari

Letiště Brindisi (BDS)

Tip na levnou Itálii: Letenky z Prahy do Bari za 1 701 Kč

Letenky na lince Praha – Bari za 599 Kč

Akční letenky na Sardinii, Sicílii, Bari a nejen tam

Seznam letišť v Itálii

Jak dlouho trvá let do Apulie?

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.