Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Odense

Dánsko není pravda nejvyhledávanější turistickou destinací, ale má své jisté kouzlo. Rozkládá se na Jutském poloostrově a dalších přidružených ostrůvcích. Nás ale bude zajímat ostrov Fyn, kde leží i třetí největší město Odense. A čím je toto místo zajímavé? Jeho genia loci tady ocenil i odenský rodák Hans Christian Andersen

 

 

 


Za památkami

Že je Odense boží město, je zřejmé už z jeho názvu, jenž je odvozen od severského boha Odina, vládce všech božstev. Mnozí jej přirovnávají k české Plzni, a to nejen počtem obyvatel, ale především charakterem.

Původními centry města byly dvě významné památky, a to katedrála Odense Kirke a neogotický kostel Sankt Albani Kirke. Původní středověké město nepřipomínaly ale pouze tyto dva body, nýbrž hned několik původních domků, jenže ty bohužel musely udělat prostor nové době, resp. nové silnici, takže nejstarší komplex dochovaných budov se datuje od 15. a 16. století. Není divu, že právě tato čtvrť se stala centrem turistického ruchu a je to tu samá hospoda, kavárna a obchůdek s kdečím.

Velmi zajímavé jsou i ulice Vestergade a Overgade. Do té první zmiňované vás pošle každý místní, jestliže se zeptáte na dobré jídlo a široký výběr. Na tu druhou vás odkážou v případě zájmu o farmářské trhy, které tady takříkajíc frčí. Pořídit zde lze leccos tradičního i netradičního. Je to řekněme živoucí muzeum místní kultury, kterou můžete okusit na vlastní kůži.


Rodák Andersen

Právě v této čtvrti přišel na svět roku 1805 a strávil část svého života jeden z nejslavnějších spisovatelů známý především díky svým pohádkám Hans Christian Andersen.

Člověk, který měl skutečně těžké dětství, a to ho poznamenalo na celý život, a tak není divu, jaký ráz jeho pohádky měly. Ovšem na lidi takový styl asi platí, protože většinu z jeho 156 pohádek už dnes máme za klasické. Cínový vojáček, Malá mořská víla, Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko... Můžete se dokonce zapojit do hry pořádané samotným městem a hádat dle sousoší na různých místech vždy o jakou pohádku jde.

 

                                     Zajímavá muzea
The Funen Village Open air museum - vesnička z dob Hanse Christiana Andersena

http://museum.odense.dk/en/museums/funen-village

The Danish Railway Museum Muzeum dánské železnice

http://jernbanemuseet.dk/en

Hans Christian Andersen Museum Muzeum Hanse Christiana Andersena

http://museum.odense.dk/en/museums/hans-christian-andersen-museum

Fyns Militærhistoriske Museum Vojenské muzeum  

 

   Hotely - Odense

 

 


Pozor na cyklisty

Odense je známé také jako ráj  cyklistů, a to i proto, že je samotné město maximálně podporuje. Myslí tak na zdravé životní prostředí bez výfukových plynů. Tak nezapomeňte s sebou přibalit také kolo!

 

 
Mohlo by vás zajímat: Mezinárodní letiště Odense - Beldringe (ODE)
 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kodaň známá nebo neznámá?

Aalborg - malá Paříž severu

Průvodce městem Aarhus

Doba letu do Dánska

Letiště v Dánsku

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.