Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejvyšší hora Řecka - Mytikas

Bájné pohoří Olymp v představách dřívějších lidí bylo sídlem bohů. Není se co divit, že nedostupné vrcholky nahrávaly vznikům legend. Nejvyšším z nich je Mytikas, který měří 2 917 metrů.

 

 

Poloha hory, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Výstup a jeho náročnost

Sám název ovšem nikterak mýtický není, pochází ze slova myt neboli nos. Jde o poměrně oblíbený cíl turistů, který ovšem vyžaduje jistou úroveň fyzické kondice. Nepotřebujete žádné speciální vybavení, postačí vhodné oblečení na obranu před větrem a samozřejmě kvalitní obuv. Zrádný může být i ne zcela propracovaný systém turistických značek. Opatrnosti je třeba dbát taktéž ohledně četných strží, které v těchto místech vyhloubily ledovce. Reálné je, jste-li alespoň trochu zdatní, zvládnout celou trasu za jeden den.

 

 

Nedáte-li se odradit, možná budete překvapeni, jak často kolem sebe uslyšíte rodnou češtinu. Hora je oblíbená hlavně mezi Čechy a Poláky. Paradoxem je, že obyvatelé Řecka se na vrchol Mytikasu pravděpodobně nikdy sami nepodívali, jakkoli významnou úlohu v jejich životech měl.

Oficiálně zdokumentovaný prvovýstup na vrchol pochází až z roku 1913. Podnikli ho Švýcaři Daniel Baud Bovy a Frédéric Boissonas v doprovodu Řeka Christose Kakalose.

 

Olymp

 

Přírodní podmínky

Charakteristická je pro celý Olymp zejména jeho výrazná členitost s velkým množstvím vrcholů, která má původ v jeho vzniku. K němu došlo už před zhruba 200 miliony lety. V jádru pohoří se nacházejí krystalické horniny, vnější plášť tvoří vápencové usazeniny.

Olympský národní park je bohatý na floru i faunu, žije zde několik desítek druhů ptáků i savců. V nejvyšší nadmořské výšce najdeme především porosty tvořené nízkými borovicemi. V době od listopadu do května pokrývá navíc pohoří sníh. Výstup může v tomto období značně komplikovat nevyzpytatelné počasí.

Proto je vhodné využít ke zdolání nejvyšší hory Řecka čas až na konci května. Když se rozhodnete si tak trochu zpestřit letní dovolenou, pamatujte, že tady teploty jen o málo překročí hodnotu 0 °C.

 

                          Nejvyšší hory  Řecka
    1. Olymp (Mytikas) 2 917 m          
    2. Pindos (Smolikas) 2 686 m          
    3. Parnas (Liakoura) 2 457 m          
                   

 

 

 

Čtěte také:

Nejvyšší hora jižní Ameriky

Nejvyšší hora Slovenska

Nejvyšší hora Rakouska

Nejvyšší hora světa

Nejvyšší hora Evropy

Nejvyšší hora Šumavy

Nejvyšší hora Polska

 

 

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Přehled - řecké ostrovy

 

Seznam letišť v Řecku

 

Jak dlouho trvá let k Egejskému moři?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.