Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Slovinsko je turistickým rájem

SlovinskoSlovinsko je neprávem opomíjenou evropskou zemí, která by bez problémů mohla být označena cestovatelským rájem. Mísí se zde několik prvků, které potěší snad každého cestovatele: divoké řeky, průzračná jezera, moře, impozantní hory nebo malebná města s historickými památkami.

 

 

Základní údaje: Republika Slovinsko

Počet obyvatel: 2 061 099

Rozloha: 20 273 km²

Měna: euro (EUR)

 

Slovinsko

 

Slovinsko, oficiálně Slovinská republika, je středomořský stát ve střední Evropě.  Na východě sousedí s turisticky oblíbeným Chorvatskem, dalšími sousedy jsou Maďarsko, Rakousko a Itálie. Úředním jazykem je slovinština. Je ale pravděpodobné, že jako turisté se zde domluvíte i česky - káva se řekne "kava" a pivo je slovinsky "pivo" Hlavním a zároveň i největším městem je Lublaň.

 

Slovinsko

Mapa země, lety z Prahy do Slovinska na Kiwi.com

 

Lublaň

Hlavní město Slovinska nepochybně stojí za navštívení.  Užijete si procházky podél řeky Ljubljanice i poznávání památek. Nevynechejte Prešenerovo náměstí (Prešernov trg) se secesními domky, na kterém stojí barokní kostel Zvěstování. Uprostřed náměstí se od roku 1905 tyčí památník básníka France Prešerena, po kterém je náměstí pojmenováno. Další zajímavostí je uskupení tří mostů zvané Tromstovje neboli Trojitý most. Dále můžete vystoupat na lublaňský hrad (Ljubljanski Grad) z 12. století, který vám nabídne výhled na celé město. Na vrcholu věže hradu uvidíte draka, který je zároveň i symbolem města. Zajímavostí je, že z centra se dá na hrad dojet lanovkou postavenou v roce 2007.

 

cs.wikipedia.org

 

Narodil se zde slavný slovinský architekt Josip Plečnik, který v Lublani navrhl například budovu Národní a univerzitní knihovny, kolonádu na nábřeží řeky Ljubljanice, hřbitov Žale, Trojitý most i park Tivoli. Máte-li rádi historii a kulturu, můžete navštívit Národní galerii či Národní muzeum, které najdete nedaleko parku Tivoli. Oblíbenou destinací je také renesanční Biskupský palác a Katedrála sv. Mikuláše. Téměř všechna významná místa se v Lublani nachází nedaleko od sebe, čili ušetříte za dopravu a všude můžete dojít po svých. Potkáte tu také mnoho lidí na bicyklech.

 

Maribor

Druhým největším slovinským městem je Maribor, který leží na řece Dráva poblíž hranic s Rakouskem. Návštěvníci ocení především jeho historické centrum. Náměstí Glavni trg ukrývá renesanční radnici Rotovž a morový sloup ze 17. století. Dále zde můžete obdivovat kostel sv. Aloise. Dalším významným náměstím je Slomškovo náměstí s katedrálou sv. Jana Křtitele a najdete zde také pomník v upomínku biskupa a spisovatele Antona Martina Slomšeka.Hledáte-li oázu klidu, zastavte se v Městském parku v centru města. Pokud vám to nestačí, můžete dojet na výlet do nedalekého pohoří Pohorje. Za navštívení stojí také 400 let staré vinice Slovenske Gorice. 

 

cs.wikipedia.org

 

Bohinijské jezero

Jezero Bohinij je největším ve Slovinsku. Na východním konci jezera stojí kostel sv. Jana Křtitele, který působí velice romanticky. Jezero je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pokud ho chcete celé pěšky obejít, vyhraďte si asi tak 4 hodiny.  V okolí jezera najdete řadu vodopádů, potoků a soutěsek. Dojít můžete například k vodopádu Savica nebo navštívit soutěsku jménem Mostnice, kterou najdete cca 2 km od vesnice Stará Fužina.

 

en.wikipedia.org

 

Triglavský národní park

Národní park Triglav se pyšní průzračně čistých vodami, soutěskami, zbytky pralesů, bohatstvím horských květů i krásnými kopci. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete kamzíky, kozorožce, jelena, medvěda hnědého, rysa či orla a mnoho dalších ptáků. Národní park se rozprostírá na severozápadě Slovinska, podél hranice s Itálií a v blízkosti rakouských hranic. Najdete tu obrovské množství různých stezek, za vidění stojí nepochybně Triglavská, Kriská a Krnska jezera. Kolem jezer uvidíte několik krásných vodopádů. Můžete si udělat výlet například k jezeru Jasna, které se nachází kousek od Kranjske Gory.  Park je pojmenován po nejvyšší hoře Slovinska i Julských Alp Triglav, která se tyčí  2 864 metrů nad mořem.

Sídlo správy parku i infocentrum najdete v městečku Bled. Dejte si pozor, protože v národním parku je přísně zakázáno kempování, můžete si ale domluvit spaní v chatách.

 

en.wikipedia.org

 

Izola

Přístavní město Izola leží na Istrijském poloostrově na pobřeží Jaderského moře. Najdete ho asi  6 kilometrů od Koperu.

V centru narazíte na několik malebných uliček a krásnými domky, příjemnými kavárničkami a cukrárnami. Za vidění stojí pozdně barokní palác Besenghi degli Ughipostavený v 18. století. V současném době je třípodlažní budova sídlem hudební školy.

Jednou z nejstarších staveb v Izole je palác Manzioli, který stojí na stejnojmenném náměstí. Palác byl postaven v roce 1470 a je typickým příkladem gotického domu postaveného ve stylu připomínajícím italské Benátky Budova dostala sůj název podle bývalého starosty Izoly jménem Tommaso Manzioli.

V interiérech paláce bývají dnes pořádány umělecké výstavy. Naproti paláci Manzioli najdete Lovisato palác, který je známý jako rodné místo Domenica Lovisata, místního patriota a vědce v oblasti geologie. 

Oblíbenou turistickou destinací je kostel sv. Maura z roku 1547. Na jeho místě stál původně kostelík z roku 1356. Kostel by v minulosti několikrát přestavován a dnes ukrývá obrazy několika slavných italských malířů. V Šimonově zátoce najdete nádherné pláže, označované jako nejlepší ve Slovinsku.

 

Slovinsko

 

Autor: Simona P.


 

Mohlo by vás zajímat:

Přehled měst a letovisek - Slovinsko

Přehled slovinských letišť

Pohled na Slovinsko z raftu

Lublaň, město ve znamení draka

Bohinjské jezero

Průvodce - Maribor

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.