Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Bohinjské jezero

Kdyby to byla pohádka, mohla by začínat asi takto:

V zemi slovinské, v Alpách zvaných Julské se tyčí do výšky více než 2800 m nad mořem hora jménem Triglav. Pod ní se rozkládá nádherný přírodní park, v něm najdeme jezero krásné, až přechází zrak, a v tom jezeře leží perla, do které je zakleta krásná princezna…

Protože to ale pohádka není, vynecháme zakletou princeznu a zůstane mám snadno ověřitelná skutečnost. Stačí otevřít atlas, nalistovat Slovinsko a Julské Alpy ani Triglavský národní park nemůžete přehlédnout. Největší vodní plocha, kterou na jeho území najdete, se jmenuje Bohinjské jezero. S rozlohou 3,18 km2 je největším jezerem ve Slovinsku. Leží v nadmořské výšce 525 m n.m., je přes 4 km dlouhé, cca 1,25 km široké a jeho maximální hloubka činí 45 m.

 

Poloha jezera (ang. Lake Bohinj), zdroj mapy - openstreetmap.org, Google mapa

 

 

 

Pokud se ale vypravíte do Slovinska, abyste si krásy Bohinjského jezera ověřili na vlastní oči, věřte, budete si jako v pohádce opravdu připadat. Tak čistou vodu jako tady hned tak někde neuvidíte. Poklidná hladina jezera obklopeného impozantními horami a modré nebe, které se na ní odráží, vytváří dech beroucí obraz, od kterého pohled jen tak neodtrhnete. Ať se na jezero podíváte odkudkoliv, svůj fotoaparát v klidu určitě nenecháte!

 

 

Bohinjské jezero nabízí různorodé přírodní krásy. V jezeře se nachází velké množství různých řas a žije zde několik druhů ryb. Ve východní části jezera můžete vidět morény, na jeho severním okraji zase krasové prameny.

Také přibližně 3 km proti proudu jediného přítoku Bohinjského jezera se dostanete k místu, kde vyvěrá na povrch krasový pramen. Ten jako vodopád padá do hloubky 70 m. O něco níže pak vyvěrá další, který tvoří tzv. Malý vodopád. Společně vytvářejí říčku Savicu, která se u osady Ukanc vlévá do jezera. Z něj vytéká také pouze jediná řeka – Jezernice, druhá nejkratší řeka Slovinska.

 

  Ubytování v okolí jezera

  Bohinj Apartments Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
  Hotel Bohinj Cena na noc pro dva - 2 180 Kč
  Hostel pod Voglom Cena na noc pro dva - 1 802 Kč

 

Bohinjské jezero nepatří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Slovinsku, přesto nabízí mnoho způsobů, jak trávit volný čas. Záleží jen na vás, jestli budete odpočívat na travnaté pláži a cachtat se u břehu v průzračné osvěžující vodě (teplota vody v létě dosahuje až 22°C) či rybařit, nebo se budete věnovat aktivnímu odpočinku. Kromě plavání můžeme doporučit windsurfing, kánoe, kajak, raft, motorový člun... nebo romantiku sám či ve dvou na lodičce. (To vše si samozřejmě můžete půjčit, stejně jako kolo k cyklo-výletům.)

Pro turisty i cyklisty je v okolí Bohinjského jezera dostatek tras různé délky i obtížnosti. Samotné pobřeží nabízí přibližně 11 kilometrovou túru, velmi různorodou, s různě obtížnými místy. Doporučujeme jen pro zdatnější turisty a s pořádnou výbavou – pevné boty a dobré oblečení jsou tady zcela namístě. Nečeká vás totiž jen procházka po pláži, ale také nezpevněné pěšinky a prodírání se lesním porostem. Vhodné turistické trasy však v okolí jezera najdou i méně zdatní turisté. Sportovci zde nepřijdou zkrátka ani v zimě - můžete si zabruslit na zamrzlém jezeře nebo si dosytosti užít lyžování – v okolí Bohinjského jezera najdete mnoho kilometrů běžeckých tras.

 

 

V místech, kde jezero opouští řeka Jezernice, stojí téměř na samém břehu, kousek od kamenného mostu, kostel sv. Jana Křtitele. Ten nesmíte minout bez povšimnutí! Je starý více než 700 let a i když se to zvenčí možná nezdá, nachází se v něm nádherná fresková výzdoba. V okolí kostela se nachází významné archeologické naleziště (1.-5. století) a podíváte-li se odtud na Bohinjské jezero, uvidíte další z nezapomenutelných scenérií.

A jak je to s tou zakletou princeznou? To už si musíte zajet do Slovinska ověřit sami.

Autor: R. Platáková

 


 

 

 

Další články ze Slovinska:

Pohled na Slovinsko z raftu

Putování po Slovinsku

Průvodce - Maribor

Slovinsko je turistickým rájem

Bled, město, které si turisté zamilují

Doba letu do Slovinska

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 24.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.