Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Maribor

Zavítáte-li do Slovinska, neměli byste vynechat návštěvu jeho druhého největšího města, totiž Mariboru. Co se týče počtu obyvatel, je to asi čtvrtina našeho druhého největšího města. To mu ale vůbec nebrání být velice čilým a rušným městem, a to nejen díky turistům.


 

 


Kultura Mariboru

Co od tohoto města čekat, když sem zavítáte? Nedá se říct, že by mělo jednotný charakter, právě naopak. Sídlí zde významné mezinárodní firmy, ale i univerzity a funguje zde bohatý kulturní život. Na druhou stranu ale z místa dýchá historie.

Dějiny Mariboru se začínají psát už někdy ve 12. století. Odraz různých historických etap se odrazil i do městských budov. Tak, jak to v historii bývalo, i Maribor byl postaven na řece, v jeho případě je to Dráva, jež město protkává dodnes.

 

     
                             Předpověď počasí - Maribor  
     

 

 

Pravděpodobně nejmalebnější částí celého města je čtvrť Lent. Při procházce tudy se můžete pokochat neuvěřitelně zachovalými starobylými domky. Zdaleka to ovšem není jediná připomínka starých dob. Centru města dominuje Mariborský hrad nebo městská radnice. Jedna ze zdejších budov se dokonce zapsala do Guinessovy knihy rekordů! Říká se jí Stara trta, po níž se plazí nejstarší vinná réva na světě. Není divu, vinaření ke Slovinsku patří podobně, jako u nás k jižní Moravě.

 

 

Co se týče dopravy, je to město celkem dobře dostupné  vlakem, konkrétně z Vídně dorazíte do Mariboru přibližně za 3,5 hodiny. S letadly už je to horší, jelikož místní letiště již běžně funkční není. To nejbližší je ve Štýrském Hradci.

 

     Trasa jízdy  autem z Prahy do Mariboru. Vzdálenost: 576 km. Čas: 6:25.

 

Maribor vs. Adolf Hitler

Třetí říše v rukou Adolfa Hitlera byla nemilosrdná a rozpínala se tak rychle, jak jen to bylo možné. Ani slovinský Maribor neunikl okupaci. Říšská vojska sem dorazila 8. dubna roku 1941 a sám vůdce město navštívil pouze o 18 dní později. Zanedlouho se začal Slovinců v Mariboru zbavovat a stavět zde zbrojovky. To se místním samozřejmě nelíbilo a bouřili se. Ti nejvýznamnější zastánci národa byli pozatýkáni a když ne popraveni, tak alespoň vězněni buď přímo zde nebo ve Štýrském Hradci.

Po válce se Slovinci pomstili. Podobně jako u nás většinové německé obyvatelstvo potkal odsun.

 

Zdroj videa: YouTube CC, vitosideb Maribor

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Ubytování

 

Blazic II

Cena na noc pro dva - 845 Kč
 

Studio Lipa

Cena na noc pro dva - 1 032 Kč
 

Rooms Klampfer

Cena na noc pro dva - 1 114 Kč

  

Mohlo by vás taky zajímat:

Pohled na Slovinsko z raftu

Putování po Slovinsku

Slovinsko je turistickým rájem

 

 

     
 

        Čtěte také:  Seznam letišť ve Slovinsku

 
     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.