Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vela Luka nabízí světový olivový olej i nejkrásnější pláže Jadranu

Když se řekne  Chorvatsko, většinu z nás pravděpodobně nenapadne ostrov Korčula. To je ale škoda, protože na něm najdeme město Vela Luka. A proč je právě ono tak zajímavé?

Vela Luka se pyšní přívlastkem největší přístavní město zmiňovaného ostrova a druhé největší na celých jadranských ostrovech. Atmosféru dotváří olivovníky a vinná réva, které jsou hojně pěstované v okolí. To ale není vše, co vás do města může lákat. Vela Luka je vyhledávaná i jako léčebné lázně a nejednoho turistu jistě zaujme, že počet slunných dní v roce převyšuje tři stovky.

 

 

Ráj pro vinaře i rybáře

Nevelké město s téměř pěti tisíci obyvatel se nachází na samém konci sedmikilometrového stejnojmenného zálivu, na západním pobřeží Korčuly. Ve zdejším přístavu zastavují katamarány a trajekty plující ze Splitu na ostrov Lastovo. Lokace města je pod nevelkým vrchem Spilinski rat, díky okolním svahům a kopcům je dobře chráněno a místní vegetaci se velmi daří.

S tím souvisí i to, že se Vela Luka stala v posledních letech průmyslovým střediskem nejen celého ostrova. Najdeme zde moderní, avšak typicky chorvatskou loděnici, podniky na zpracování ryb a oliv, lihovar nebo vinařský závod, a dokonce místní výrobnu těstovin.

Jak již bylo řečeno, největší bohatství sem přinášejí olivovníky, které zde byli v minulosti hojně nasázeny. Produkce olivového oleje z Vela Luky je největší z celého Chorvatska a svojí kvalitou se řadí mezi světové jedničky.

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Zdroj videa: YouTube CC Jan-Willem van Velzen , Vela Luka - potápění

 

 

Lázně jako přidaná hodnota

Chorvatsko není příliš proslulé lázněmi, Vela Luka je ale vyhledávaná jako léčebné lázně Kalos. Vyléčíte zde hlavně choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí nebo ženské pohlavní nemoci. Léčivé prameny vyvěrají v zátoce Kale.

Opomenout nesmíme ani historii Vela Luky, ta totiž sahá až do období neolitu. Nad městem najdeme jeskyni Vela spilja, kde byly v minulosti nalezeny důkazy o tak hluboké historii a archeologické práce zde pokračují dodnes. Nálezy z jeskyně si můžete prohlédnout v kulturním středisku Vela Luky nebo zavítat přímo do samotné jeskyně. Zajímavé je, že novodobá historie dříve městečka se začala psát až v 18. století a v posledních letech se město rozvíjí hlavně díky turismu.

 

Tip na ubytování: Guest House Mara Cena pro dva na noc - 1 042 Kč

 

Zdroj videa: YouTube CC - eNavtika Si, Vela Luka

 

Splněný sen z Vela Luky, pláž jen pro sebe

Vela Luka se musela přizpůsobit poptávce a u zálivu byla vystavěna hotelová aglomerace. Na své si tedy přijdou jak turisté holdující neomezeným službám tak milovníci soukromého ubytování. Většina místních totiž nabízí ubytování v soukromých apartmánech a k dispozici je i kemp nedaleko moře.

 

 

Hlavní pláž je oblázková, nouze ovšem není ani o menší zátoky, kde se můžete koupat úplně osamoceni. V centru Vela Luky je k nalezení i městská pláž. Vynechat byste neměli ani nádherné pláže na vedlejším ostrově Proizd, leží zde totiž pláž, která byla 2007 vybrána jako nejlepší pláž Jadranu.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.