Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Havelská ulice

Havelskou ulici bychom našli na pražském Starém Městě, konkrétně je součástí obvodu Praha 1. Propojuje Uhelný trh a Rytířskou ulici a měří zhruba 250 metrů.

 

 

Dnes jde o místo, kde bychom našli především četné stánky trhovců. Prodává se tu ovoce a zelenina a v průběhu víkendů si můžete zakoupit také četné suvenýry.

 

 

Zdroj: Openstreetmap.org

 

Kostel sv. Havla a Havelské město

Na počátku své historie byla součástí tzv. Havelského města. To vzniklo patrně již ve 30. nebo 40. letech 14. století. Název mu, stejně jako současné ulici dal farní kostel sv. Havla, který tvořil centrum celé tehdejší čtvrti.

 

Více obrázků kostela zde

 

 

 

Během jeho existence v něm působili významní čeští kazatelé – Jan Milíč z Kroměříže a Konrád Waldhauser. Místo svého posledního odpočinku zde našel významný český barokní malíř Karel Škréta.

 

Havelská ulice

 

Založit Havelské město nechal král Václav I. již v roce 1232, a to lokátorem Eberhardem, který se později stal mincmistrem království českého. Havelské město v té době bylo autonomní částí Prahy. Ke sloučení se Starým Městem došlo oficiálně až roku 1287.

 

   
Ubytování v této lokalitě: Havelská rezidence
   

 

Historie Havelské ulice

Na místech dnešní Havelské ulice původně rozkládalo Nové tržiště, původní tržiště pak stávalo na Staroměstském náměstí. Tržiště zahrnovalo prostor mezi Ovocným a Uhelným trhem a celkem zabíralo plochu přibližně tří hektarů.

 

 

Nynější Havelská ulice se zrodila v okamžiku, kdy část prostranství předělila výstavba kotců. Pod tímto pojmem se skrývala budova s krámky trhovců. Svoje působiště tu našli pláteníci, soukeníci i kožešníci.

 

Havelská ulice

 

Název této lokality se v čase mnohokrát měnil, mimo jiné například na paměť zmiňovaného lokátora Eberharda či do podoby Zelný trh, podle zelinářů a květinářů, kteří v těchto místech působili.

 

 

V 15. století se zase část ulice u Uhelného trhu jmenovala V kolářích. Druhá část se zase nazývala Tandlmark nebo též Tarmark. Tento název se odvozoval od zboží z druhé ruky. Přímo pojmenování ulice Havelská lze vypátrat přibližně již v roce 1870.

 

Havelská ulice

 

Hotel Leon D'Oro, Havelská 496/29, 110 00 Staré Město

 

 

 

                   Přehled všech pražských památek a zajímavostí
  _  

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Staré Město

Kam v Praze?

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.