Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Rytířská ulice v Praze

Rytířskou ulici bychom našli v Praze na Starém Městě. Tato ulice spojuje Uhelný trh (nároží Perlové ulice) s Ovocným trhem (nároží Havířské).

 

      Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Prvopočátky Rytířské ulice

Název ulice je odvozený od rytířských turnajů. Poprvé se zde pořádaly v roce 1347 u příležitosti korunovace Karla IV. Celá akce se uchytila natolik, že tradice turnajů přetrvala od této chvíle až do 18. století. Název ovšem ulice obdržela až v polovině 19. století.

 

 

 

Od 13. až do 16. století se prostor jmenoval Nové tržiště. Proč Nové? Bylo potřeba ho odlišit od Starého tržiště neboli dnešního Staroměstského náměstí. Zdejší trh patřil k mimořádně rušným a prodávalo se tu mnoho druhů zboží jako maso nebo tvaroh. Na významu lokalita nabyla zvláště poté, co král Karel IV. rozhodl, že některé druhy zboží, původně distribuované právě na Starém tržišti, se budou prodávat právě tady.

 


A jak to bylo dál

Vzhledem k tomu, že v těchto místech dodnes najdeme gotický kostel sv. Havla, vysloužil si místní trh i přízvisko Svatohavelský. Během 17. a 18. století byla západní část ulice známá jako Kotcová podle kotců neboli krámců, které sloužily k prodeji různého zboží, například soukenického. Tržnice vydržela až do 18. století, kdy musela uvolnit prostor výstavbě domů.

 

 

Počátkem 19. století se východní část označovala jako Husí trh, kdežto západní nesla pojmenování Vaječný trh. Samozřejmě dle prodávaných komodit. Za takovou husu jste ve své době dali přibližně dvě a půl zlatky. Pořídit jste na trhu mohli i kuchyňské vybavení.

 

 

 

 

 

Tvář současné ulice formuje hlavně podloubí táhnoucí se podél Perlové ulice. Na rohu Rytířské a Na Můstku, dvou mimořádně frekventovaných pražských ulic, najdeme dům čp. 404/12, který se jmenuje Stará rychta. Ve středověku plnil velmi významnou roli. Šlo v podstatě o vládní budovu. Vybudován byl v roce 1232. K potlačení jeho významu došlo až v 18. století, kdy byly zrušeny samostatné městské úřady.

Autor: Holanová D.

 

Hotel Modrá růže, Rytířská 403/16, 110 00 Staré Město

 

 

 

  Ubytování v této lokalitě  
  Design Hotel Jewel Prague  

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Praha a deset málo známých zajímavostí

Mapa městské části Staré Město

Kam vyrazit v Praze?

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.