Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše důležité, co byste měli vědět před návštěvou Jizerských hor

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje do Polska a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Nejvyšším vrcholem české části je Smrk (1124 m). Nejvyšší vrchol celých Jizerských hor se nachází v Polsku, jde o horu Wysoka Kopa (1126m).

Pohoří svůj název získalo podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku. Kolem hor se nachází města Liberec, Frýdlant, Raspenava, Jablonec nad Nisou, Tanvald, Nové Město pod Smrkem, Świeradów-Zdrój či Desná. Pro svou přírodní krásu byly v roce 1968 prohlášeny chráněnou krajinnou oblast. V obou částech hor (v polské i české) se nachází celkem 28 tisícovek.

 

 

Jizerské hory jsou protkány hustou sítí značených turistický cest.  V létě jsou tyto hory oblíbeným cílem zejména cyklistů. Nejvíce jsou vytížené hlavní trasy mezi Bedřichovem a Jizerkou.

Pro čistě pěší turisty jsou velkým lákadlem skalní vyhlídky, horské rokle s vodopády, rašeliniště s temnými jezírky či výjimečně zachovalé bučiny na severních svazích. Vyznačené trasy tady najdou dokonce také vozíčkáři.

Oblíbeným vyhlídkovým místem jsou Pytlácké kameny, které nabízí pohled do údolí Jizery, na Velkou i Malou jizerskou louku, zbytky osady Velká Jizera, malebnou osadu Jizerka či Vlašský hřeben. Své jméno získaly po Hennrichovi, nejznámějším pytlákovi Jizerských hor.

Přírodní rezervace Prales Jizera je pozoruhodnou lokalitou, chránící zbytky původních smrčin a dalších specifických porostů. Uprostřed rezervace leží Jizera, druhá nejvyšší hora Jizerských hor. Z vrcholu spatříte krajinu pralesa, vrch Bukovec, horu Smrk, Černou a Smědavskou horu či hladinu přírodní nádrže Souš.

Jednou z nejznámějších zajímavostí Jizerských hor je železniční trať Zubačka, která byla vybudována v letech 1899-1902. Vlaky v době její největší slávy na své trasy míjely mnohé technické památky, díky čemu si získala skutečný věhlas. Ze své původní délky dnes Zubačku prezentuje pouze zlomek trasy, i tak je to pro cestující unikátní zážitek. Pokud si nechcete nechat ujít pohled z vrcholu nejvyšší hory Jizerských hor, ze Smrku, můžete také využít rozhlednu, která byla roku 2003 na jeho vrcholu zpřístupněna.

Ze Smrknu je to kousek do Polska, je zde proto otevřen turistický hraniční přechod. Hora je přístupná z několika směrů a každá z cest má své kouzlo.

 

       Mapa - openstreetmap.org

 

V zimě se do Jizerských hor s oblibou sjíždějí lyžaři všech kategorií i věku. Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou běžeckých stop o celkové délce přes 180 km.

Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími jsou pak např. Smědava, Jizerska, Horní Polubný, přehrada Souči či Hrabětice. V lednu se v oblasti Jizerské magistrály každoročně koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

Autor: Iva Grácová

 

  Ubytování v Jizerských horách

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Monínec, nejbližší hory z Prahy

Přehled lyžařských zájezdů

České hory

 

 


logo

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.