Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kde se točil film Jáchyme, hoď ho do stroje

Oblíbili jste si starší českou komedii, scénáristů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka a režiséra Oldřicha Lipského, Jáchyme, hoď ho do stroje? Přestože byl film natočen již v roce 1974, dokáže pobavit i dnešní diváky. Hlavní role ve filmu byla svěřena – tehdy ještě neznámému – Luďku Sobotovi; ve filmu účinkovala celá plejáda v té době velmi oblíbených herců: Věra Ferbasová, Marta Vančurová, Miroslav Homola, Oldřich Velen, Václav Lohniský, Petr Nárožný, Josef Dvořák a své role měli ve filmu pochopitelně i Svěrák se Smoljakem.

 

 

A kde se filmové záběry natáčely?

Úvodní scéna, kde si hrdina filmu František Koudelka kupuje svůj kondiciogram, se točila v obci Oslov, v okrese Písek. Prapodivný počítač na plošině nákladního vozidla tam stál u místního kostela svatého Linharta. V témže místě vznikl i název filmu – v místě natáčení měl totiž tehdy obchod pan Jáchym, jehož jméno se filmařům velice zalíbilo.

Rodný dům Františka Koudelky, který byl v záběrech, když FK opouští domov a vydává se do Prahy a v závěrečné scéně, kde František praví, že „ve čtvrtek postaví tu stodolu“ a kde dostává jeho rodina nový vůz Tatra 603, jenž záhy mizí v rybníce, stojí v obci Jickovice, rovněž v okrese Písek.

STS Chvojkovice – Brod, odkud František odcházel a šel si hledat práci do Prahy, představovala zemědělská usedlost v obci Hodětice. Původní vlastník usedlosti ve filmu sám řídil „Máňu“ – traktor, který František zapomněl zabrzdit, a který si to namířil rovnou do Dvorského rybníka.

V dalších záběrech se objevuje Hlavní vlakové nádraží v Praze, křižovatka ulic Wilsonova a Legerova; park, kde Koudelka venčil psa Gregora, byl v Letenských sadech v pražských Holešovicích; docent Chocholoušek střílel po svých zřízencích na zámku Štiřín v okrese Praha – východ; své judistické umění předváděli herci v TJ Sokol v Praze – Vršovicích; autoservis, kam František nastoupil, je bývalý AS Renault v Praze – Motole; automobil, který jako obvykle zapomněl František Koudelka zabrzdit, se zřítil z Mostu Legií a zmizel ve Vltavě a expozice japonských miniatur, kde byl FK považován za japonského umělce Uko Ješitu, se konala ve skleníku Růžové zahrady na zámku Konopiště.

Autor: Jaroslava Linková

 

Zdroj videa: YouTube CC, kikino12

 

     
  Mohlo by vás zajímat:  
 

Na jakých místech se točila pohádka Tři veteráni?

 
 

Kde se natáčela pohádka Lotrando a Zubejda

 
 

V Praze jako v Hollywoodu, pro jaké filmy tam spadla klapka ...

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.01.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.