Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Letenské sady - informace, fotky

Letenske SadyLetenské sady se rozkládají při levém břehu Vltavy na kopci mezi Letenskou plání a nábřežím Edvarda Beneše. Jedná se o druhý největší park na území metropole. Svou rozlohou je předčí pouze Stromovka, celkem zabírají 47 hektarů. Název je odvozen od pojmenování Leteň. Označovalo se tak velmi dobře  osluněné místo.

 

 

Za historií Letenských sadů

Již ve 13. století sloužil jižní svah k pěstování vína, nicméně zdejší odrůdy se pro svou chuť příliš neujaly. Pak byla lokalita po několik století dokonce zcela opuštěná. Ožívat začala až s vybudováním sídla pro Františka Josefa Valdštejna a jeho manželku. Počátek nynějších sadů můžeme datovat na začátek 19. století.

 

Cedule obsahující základní informace

 

 

 

VýLetná - mapa

 

Tehdy už se zdejší pozemky nacházely v majetku barona Jakuba Wimmera z Wimmersbergu. Ten tady obnovil jednak pěstování vína a jednak nechal vysázet i mnoho ovocných i okrasných stromů. Tak položil základ současné tváři Letenských sadů.

 

Hanavský pavilon

U Hanavského pavilonu

 

Výběr z booking.com

Tip na hotel:  Belvedere Cena na noc pro dva - 1 950 Kč
Tip na hotel:  Apartments Hradčanská Cena na noc pro dva - 1 602 Kč

 

 

 

Významný vliv na jejich konečnou podobu měl též pražský místodržící Karel Chotek. Zasadil se jednak o výkup pozemků a jednak na jeho popud započala také rekonstrukce Letné. V místě došlo ke zpevnění svahu a také k vysázení několika tisícovek nových stromů. Později svou významnou stopu na řešení Letenských sadů zanechal i architekt František Josef Thomayer. Pod jeho dohledem dostaly sady zcela nový koncept.

 

Letenské sady

Kramářova vila v zimě

 

Proč jsou sady tak dnes tak oblíbené

Mimo zeleně je možné na v těchto místech obdivovat i řadu architektonicky pozoruhodných staveb. Patří mezi ně v první řadě Letenský zámeček, novorenesanční stavba, za kterou stojí architekt Vojtěch Ignác Ullmann.

 

Letenský zámeček

 

 

Dále také novobarokní Hanavský pavilon či Bruselský pavilon vytvořený pro Expo 58. Letná se může chlubit i unikátem: Nejstarším kolotočem ve střední Evropě.

Na monumentální pomník Josifa Vissarionoviče Stalina, odstraněný v roce 1962, upomíná dnes již jen mramorový podstavec.

 

 

Metronom

 

 

Letenské sady

Letenské sady

 

V současnosti se jedná o oblíbené místo Pražanů, které slouží k procházkám i sportovnímu vyžití. Nádherné jsou Letenské sady i díky svému výhledu. Doslova jako na dlani tak návštěvníci odsud mají panorama Pražského hradu, Petřína nebo Staré Město.

 

Letenské sady

Letenské sady

 

Kramářova vila

 

Nový rybník na území parku

 

Přírodní památka - Letenský profil

 

Výhled z Letenských sadů na panorama Prahy / únik plynu

 

 

 

 

  Československý pavilon na Světové výstavě 1958 (Expo58) byl převezen do našeho hlavního města, kde v Letenských sadech v roce 1991 vyhořel a zbyla z něj pouze budova původní restaurace.
   

 

 

 Výhled na Prahu z Letenských sadů

 


 

                                            Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

 

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 
 

Je libo koupání na dosah přírody? Přehled největších vodních ploch kolem Prahy

 
 

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

 
 

Praha a deset málo známých zajímavostí

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.