Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Mostecká ulice v Praze

Mostecká ulice – za Václava II. zvaná Ulice k mostu (platea ad pontem) - vede z Malostranského náměstí a končí u Malostranské mostecké věže (jsou to vlastně dvě různě vysoké věže spojené bránou) při vstupu na Karlův most. Touto ulicí vedla kdysi Královská cesta ve směru od Karlova mostu (dříve se nazýval Juditin). Ulička je to krátká, neměří ani celých dvě stě metrů. V její první třetině – ve směru od Malostranského náměstí – na ni kolmo navazuje ulice Josefská, a přibližně ve druhé třetině ulice Lázeňská (ovšem v opačném směru než Josefská).

 

 

 

Ulička je hojně navštěvována turisty, a je také proč. Malebné a starobylé domy se pyšní svými balustrádami, vásami i soškami barokních tvarů – stále tu na vás dýchá historie. Kdysi tu při Biskupském dvoře žili řemeslníci se svými krámky a údajně se jim zde dobře dařilo. Byli to ševci, zámečníci, nožíři, štukatéři, uzdáři, kožešníci i holiči. Žil tu též obecní písař a mistr hodinář. Biskupský dvůr byl v roce 1420 při bitvě o Malou Stranu vypálen a zbořen a už nebyl obnoven. Zachovala se jedna věž gotického slohu, která se nachází v domě u Tří zlatých zvonků v Mostecké ulici č. 16.

Od 19. století tady fungoval i dopravní provoz:

  • od roku 1883 koňka
  • od roku 1905 tramvaj – koleje vedly od Křižovnického náměstí přes Karlův most
  • od 1908 autobusy

Doprava zde byla zrušena počátkem II. světové války.

 

Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

A co zajímavého v této ulici najdete?

V budově č. 18 je Muzeum pražských pověstí a strašidel. Pražská strašidla jsou známá všem pražským dětem, neboť pověsti o nich se vyprávějí z generace na generaci. Interaktivní expozice a tajuplná podzemní ulička duchů osloví každého – děti i dospěláky. Strašidelná ulička je vybudována v reálné velikosti.

Dům, který zaujme svou architekturou je Kounicův palác. Vznikl přestavbou středověkých domů v rokokovém stylu, s pozdějšími úpravami ve slohu renesančním a barokním.

Fasáda domu je ozdobena štukovými reliéfy – kupříkladu výjevy s Pallas Athénou. Rokoková vrata s balkonem s kovanou mříží zdobí průčelí domu. V současnosti objekt slouží jako konzulát Srbska.

Ve zdejším kině U hradeb se neprovozují jen filmová představení, ale pořádají se také kulturní akce všeho druhu.

 

 

     
  Ubytování v této ulici přes booking.com  
     

 

Saský dům čp. 55/III, původně gotický palác postavený ve druhé polovině 14. století
   

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Kam vyrazit v Praze?

Hranice Prahy

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.