Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

Téměř v centru Královských Vinohrad vzniklo v roce 1896 náměstí, nazvané podle českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, Náměstí krále Jiřího.

 

     Poloha náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org, 3d Google mapa

 

 

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (model)

 

 

 

Tato oblast poskytuje i možnost ubytování v hotelích Taurus a Residence La Fenice na Vinohradské třídě (s tramvajovým i autobusovým provozem), k níž náměstí Jiřího z Poděbrad přiléhá. V blízkosti najdete další vinohradskou oázu klidu a zeleně Sady Svatopluka Čecha.

 

   
                             Ubytování v blízkosti náměstí:  Hotel Taurus
   

 

Teprve v roce 1948 bylo jeho jméno změněno na náměstí Jiřího z Poděbrad a tento název už mu zůstal.

Náměstí je koncipováno jako městský park a vyrostlo na místě původních vinohradských zahrad.

Středem náměstí i parku je farní římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Jeho tvůrcem je světově proslulý architekt, původem ze Slovinska, Josip Plečnik.

Kostel byl postaven v letech 1928 až 1932 ve stylu modernistického neoklasicismu. Dominuje mu široká věž, v níž je umístěno šest zvonů a na jejímž vrcholu je měděná báň s křížem, vysokým čtyři metry. Ve věži je kulaté okno, které v průměru měří 7,6 metru. V tomto okně jsou zabudovány hodiny, jejichž stroj je největší ve střední Evropě. Kostel patří k Evropským skvostům a je navržen k zapsání do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.

 

Burčáková slavnost v srpnu 2020


Na „Jiřáku“ lze dále nalézt pěknou vodní fontánu, dětské hřiště, vstupy do metra trasy A. V okolí náměstí je množství restaurací či dalších možností občerstvení.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se v průběhu celého roku konají farmářské trhy a různé slavnosti, jako například Vinařské slavnosti, anebo Slavnosti svatého Martina.

Významnými stavbami v okolí náměstí jsou Žižkovská televizní věž a Vinohradská vodárenská věž.

 

 

   Žižkovská televizní věž

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

     
 

Čtěte také: Praha a deset málo známých zajímavostí

 
     

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa - pražská čtvrť Vinohrady

Pražské hrady a zámky

Kam vyrazit v Praze?

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.