Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Náměstí Republiky

Náměstí republikyNáměstí Republiky byste konkrétně nalezli na Praze 1, na hranicích Nového a Starého Města. V minulosti v těchto místech stával hradební příkop.


 

 

Jak to bylo se vznikem náměstí

Předtím se náměstí jmenovalo také Kapucínské či Hybernské. Pod druhým zmiňovaným označením bylo známo až do roku 1945. Celá jeho dnešní podoba je novodobá, pochází totiž až ze 60. let 20. století.

 

 

 

Nicméně první známky stavební aktivity v těchto místech můžeme datovat dokonce již do 13. století. To zde stával kostel sv. Benedikta, postavený v románském slohu. Na přelomu 14. a 15. století v těsném sousedství náměstí vznikl Králův dvůr. Jak už název napovídá, šlo o rezidenci českých králů, kterou nechal vystavět český král Václav IV.

Definitivně byla ovšem srovnána se zemí na počátku minulého století, nám jej tak v současnosti připomíná již jen název přilehlé ulice – Královodvorská.

 

Náměstí republiky

Obchodní dům Palladium

 

Konektor Place, ČSOB bank office


Kudy kráčela moderní historie

Významný boom dalšího rozvoje zaznamenala lokalita na přelomu 19. a 20. století. Nebylo divu, volné prostranství se totiž nacházelo v bezprostřední blízkosti historického jádra. Na počátku 20. století tak byl postaven právě na místě již zmiňovaného Králova dvora například Obecní dům, jedna z typických secesních staveb u nás. Autory jeho architektonického návrhu jsou Antonín Balšánek a Osvald Polívka.

 

 

Dalším významným objektem byla kasárna Jiřího z Poděbrad. Z těch později přestavbou vzešel současný obchodní dům Palladium otevřený během podzimu 2007. Tento krok doprovázely protesty, proti značně radikálnímu zásahu do původního konceptu budovy se ostře vymezil Národní památkový ústav.

Po řadu let bylo náměstí především rušnou dopravní tepnou, v 70. letech zde také vyrostl obchodní dům Kotva, největší v tehdejším Československu. V 80. letech 20. století se sousední ulice Na Příkopě dočkala pěší zóny a pro pěší bylo významně zpřístupněno také samotné náměstí. Pěší zóna se na celou plochu následně rozšířila po rekonstrukci, která proběhla v roce 2006. Díky ní se stejně tak i rozšířil též podchod pod náměstím.

 

Obchodní dům Kotva

 

 

Náměstí republiky

Trhy na náměstí Republiky

 


 


Hotely poblíž

 

Hotel Salvator

Cena na noc pro dva - 1 650 Kč
 

Best Western Plus Hotel

Cena na noc pro dva - 3 123 Kč

Hotel

  Ubytování v blízkosti této lokality

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Praha a deset málo známých zajímavostí

Kde se dají opékat buřty v Praze

Zámky a hrady v Praze

Kam vyrazit v Praze?

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.