Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Návštěva pražského Vyšehradu plného české historie vás přivede na jiné myšlenky

VyšehradTajemné místo, kde se zvedá skála z řeky a na ní dvě štíhlé věže, odedávna podněcuje lidskou fantazii. Můžete si tu projít nejen místa dýchající historií a užít si přírodu uprosřed města, ale zabaví se tu i děti na zrekonstruovaném dětském hřišti.

 

Památná oblast známá z příběhů Aloise Jiráska sloužila jako sídlo českých králů už od 11.století. Od té doby převzal dominantní postavení známý kostel a k poslední odpočinek tu našly významné české osobnosti. V březnu 2017 se Vyšehrad stane pěší zónou a kromě samostatné prohlídky se můžete zúčastnit i té komentované trvající 90 minut.

 

 

Vyšehrad

Vyšehrad

Vyšehrad

Vyšehrad

Vyšehrad

 

Bazilika sv. Petra a Pavla

Jako jedna z mála staveb se odolal chrám dobití Vyšehradů Husity. Baziliku založil už kníže Vratislav II. v 11.století. V současnosti ji tvoří novogotický styl a složitější půdorys, zahrnující trojlodní pseudobasiliku a přiléhajícími kaplemi. Konec uzavírají dvě vysoké věže, dotvářející charakteristickou siluetu Prahy. Najdete tu vzácný deskový obraz Panny Marie Vyšehradské, tzv. Dešťové, zahalená několika variantami původu a příběhem o zázračnosti obrazu, který po dlouhotrvajícím suchu dokázal přivolat déšť. Od vánočních svátků tu je k vidění betlém s polychromovanými postavami v životní velikosti.

 

Kultura

V místní galerii se setkáte s díly novodobých umělců, je otevřená celoročně, liší se jen délky otevírací doby. Sídlí v původních místech středověkého opevnění, v pozůstatcích strážní věže. V amfiteátru Letní scéna se v sezóně mění nejrůznější představení.

 

Zajímavá místa

V podzemních kasematách projdete únikové trasy vojáků a dostanete se až do sálu Gorlice, kde jsou uložené originální sochy z Karlova mostu. V Gotickém sklepě se seznámíte s historií Vyšehradu díky stálé expozici a nevynechejte ani zastávku u Cihelné brány, která skrývá infocentrum s multimediální projekcí.

 

Vyšehradský hřbitov a Slavín

Myšlenka, že by tu mělo vzniknout místo pro odpočinek nejvýznamnějších českých myslitelů a kulturně významných osobností, urazila k realizaci mnoho let. Dnes na místním hřbitově a v monumentální hrobce zvané Slavín odpočívá okolo 600 významných Čechů.

     Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které by byla škoda nenavštívit

Vyšehrad

Vyšehrad

 Výhled na Vltavu z Vyšehradu

Autor: K.H.

 

 

Výhled z Vyšehradu směrem na Podolí

Výhled z Vyšehradu

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kam vyrazit v Praze?

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Praha a deset málo známých zajímavostí

Pražské zajímavosti: podniky spjaté se slavnými osobnostmi

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.