Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Park Ladronka

cs.wikipedia.orgLadronku byste našli v Praze 6, konkrétně v části Břevnov. Jedná se o usedlost, ale nyní je tato lokalita známější z jiného důvodu. Kolem ní se totiž rozprostírá park, v současnosti přístupný veřejnosti.

První doložené písemné zmínky hovoří o tom, že na tomto prostranství stával viniční lis, a to již ve 14. století. O jeho vznik se zasadil sám tehdejší císař Karel IV, panovník totiž velmi holdoval  vinné révě. Název bývá připisován jednomu z majitelů panství, hraběti Filipu Ferdinandovi de la Crone. Jméno šlechtice znělo místním příliš cizokrajně, tak jej zkrátili prostě na Ladrone.

 

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Přičiněním hraběte zde také vznikl zájezdní hostinec, což pro Ladronku znamenalo doslova zlatou éru. Podle jiných by mohlo být pojmenování také odvozeno od italského termínu ladrone čili česky lupič. Ještě když usedlost patřila Řádu maltézských rytířů, vypadal její osud poměrně příznivě, v novodobé historii už však začala spíše chátrat.

 

cs.wikipedia.org

 

Moderní dějiny Ladronky

Počátkem 90. let minulého století se tu usadili squateři. Ti byli ovšem za asistence policie z objektu vykázáni a budova se ocitla až do roku 2002 ve velmi špatném technickém stavu. Ladronka se mohla dočkat až tou dobou rekonstrukce, která skončila roku 2004 a přinesla jí v architektonické obci značné uznání.

 

 

Nyní slouží zdejší park tak především příznivcům inline bruslení, kteří mohou využít nový asfaltový okruh, ale také  cyklistům či pro pěší. Zahrát si lze rovněž badminton nebo pétaque. A také patří k oblíbeným místům pro trávení volného času a rodinné výlety, neboť otevírá nádherný výhled na jižní část metropole. Zázemí doplňuje občerstvení a dětská hřiště. Na přelomu let 2009 a 2010 se dokonce sportovní areál dočkal rozšíření, neboť jeho původní kapacita se ukázala jakožto již nevyhovující.

Pořádá se zde též celá řada kulturních akcí, mezi ty tradiční náleží třeba oblíbené každoroční pálení čarodějnic případně Ladronkafest zaměřený na volný čas, ale prostor ožívá také gastronomií nebo hudbou.

 

Poloha parku, zdroj mapy  - openstreetmap.org

 

Ubytování

 

 


Podobné články:

Park Folimanka

Kinského zahrada

Havlíčkovy sady

Valdštejnská zahrada

Černínská zahrada

 

 


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.