Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kinského zahrada

Kinského zahradaKinského zahrada (někdy též zahrada Kinských) jsou sady na pražském Smíchově, pod Petřínem. Pomyslnou hranici od vrchu tvoří tzv. Hladová zeď. Stávající rozloha zahrady činí 17 ha.

O této lokalitě máme první zmínky z dob středověku a víme, že v oněch časech se tu nacházely vinice, které zde nařídil vybudovat tehdejší král Karel IV. Jmenovaly se Ráj.

Za svou současnou podobu někdejší Ráj vděčí ovšem až pozdějšímu majiteli, knížeti Rudolfu Kinskému a dílem také jeho ženě Vilemíně, která se postarala o dokončení po tragické smrti svého chotě. Tak mohlo v těchto místech vzniknout letní sídlo šlechtického rodu, nynější letohrádek Kinských, který tvoří dominantu areálu. Jedná se o pozdně klasicistní vilu navrženou podle plánů vídeňského architekta Heinricha Kocha.

 

 

A následně stavbu obklopil anglický park, jehož koncept vzešel z nápadu rodinného hospodářského ředitele Františka Höhnela. Jeho kolorit pak dotvářejí dva rozlehlé rybníky, které od sebe odděluje vodopád a v neposlední řadě i mnoho pozoruhodných architektonických prvků. Umístit je do zdejšího členitého terénu představovalo pro stavitele výzvu.

 

Kinského zahrada

Kinského zahrada

 

Současné zajímavosti

Z těch nejznámějších staveb zmiňme alespoň boží muka, sloupové sluneční hodiny, které pocházejí z druhé poloviny 17. století. Zároveň též získaly podobu morového sloupu, takže jsou na něm mimo Krista vyobrazeni i protimoroví patroni. Na své nynější místo byl ze Žižkova přesunut až ve 20. století, takže dnes již svému původnímu účelu neslouží. Kolik je hodin, to už ze sloupu vyčíst vzhledem k jeho umístění nelze.

 

Kinského zahrada

Kinského zahrada

 

Sady se dočkaly osázení především tou zelení, která je české krajině vlastní, najdete tu duby, buky i lípy. Veřejnosti se prostor zpřístupnil od roku 1901, kdy po dlouhých průtazích odkoupilo od původního vlastníka Ferdinanda Kinského pozemky město. Současní návštěvníci jistě uvítají, že jde o ideální cíl pro trávení volného času s celou rodinou, nejen díky krásné přírodě a mnoha zajímavostem, ale vznikla zde také dvě dětská hřiště.

 

 

 

 

                                             Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

Výběr ubytování

 Hotely a hostely přes portál booking.com v této oblasti

Smíchov

 

 

Další zelené plochy v Praze:

Valdštejnská zahrada

Černínská zahrada

Kinského zahrada

Park Stromovka

Park Folimanka

Havlíčkovy sady

Střelecký ostrov

Ostrov Štvanice

Zřícenina Baba

Divadlo Na Jezerce

Žluté lázně

ZOO Praha

Žofín

Vítkov


 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.