Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Havlíčkovy sady alias Grébovka

GrébovkaOficiálně se jmenují Havlíčkovy sady, ale nejen místní je mnohdy znají i pod jménem Grébovka. Tenhle název dostaly od svého zakladatele, kterým byl Moritz Gröbe, svého času významný podnikatel, který u nás působil.

 

 

 

 

 

Nacházejí se na Praze 2, přesněji na Královských Vinohradech. Jedná se o park, a to konkrétně anglického typu, jeho rozloha činí zhruba 11 hektarů. Přiléhají k němu také vinice, od roku 1992 znovu po předchozí devastaci sloužící svému původnímu účelu. Založil je tady už ve druhé polovině 14. století sám císař Karel IV.

 

Grébovka - Praha

 

Nejen park, ale také zajímavá architektura

Následně je roku 1870 koupil zmíněný průmyslník Gröbe, který si zde nechal vybudovat svoje letní sídlo, monumentální dvoupatrovou stavbu v novorenesančním stylu. Ta dostala název Villa Gröbe a na jejím návrhu se podílel český architekt Antonín Viktor Barvitius.

Dnes máme k dispozici její rekonstruovanou podobu, která smazala stopy druhé světové války, která tehdy tento skvost citelně poničila.

 

Grébovka - Praha

 

Hned v roce následujícím se podnikatel pustil do revitalizace tou dobou celkem značně zanedbaného pozemku. Rekonstrukce byla velmi zdlouhavá, trvala sedmnáct let. Na konci této náročné cesty už se mohlo místo pyšnit poněkud jinou tváří, našli byste tu značné množství druhů exotických dřevin.

Zrodila se okrasná zahrada. Na začátku 19. století sem přibyla i Grotta neboli umělá krápníková jeskyně, tehdy velmi módní prvek. Ten se teprve na přelomu tisíciletí dočkal obnovy.

Z dalších pozoruhodných objektů lze jistě jmenovat Dolní Landhausku, novorenesanční vilu a Horní Landhausku, původní vinné sklepy.

 

Grébovka - Praha

 

Ideální místo pro odpočinek

Stávající název nese park od roku 1905, kdy přešel pod správu pražských Vinohrad, které jej též zpřístupnily veřejnosti. Dnes je významný nejen svou flórou, ale i faunou, neboť v něm žije hned pětadvacet druhů ptáků.

 

 

A slouží díky své neopakovatelné atmosféře i coby prostor pro trávení volného času mnoha obyvatel metropole, a to včetně těch nejmenších, neboť zdejší dětské hřiště si stejně tak prošlo v 2006 důkladnou renovací.

 

Grébovka

 

Booking

  Tip na hotel: Hotel Nabucco Cena na noc pro dva - 1 820 Kč
  Tip na hotel: Residence Kralovský Vinohrad Cena na noc pro dva - 1 350 Kč
  Tip na hotel: Máchova Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
       Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za návštěvu

 

 

Čtěte taky:

Kinského zahrada

Černínská zahrada

Kam v Praze za zelení? Park Stromovka

Výlet do okolí Prahy - zámecký park Vlašim

Park Ladronka

Letenské sady

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.