Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Podnikněte výlet na šumavská rašeliniště

Poklad schovaný uprostřed šumavských hvozdů, který je v České republice unikátem. To jsou šumavská rašeliniště. Několik z nich je zpřístupněno široké veřejnosti a jistě stojí za návštěvu.

 

Co jsou to rašeliniště?

Zdejší rašeliniště vznikly díky ideálnímu podnebí a členitosti terénu. Důležitým faktorem byl také velký počet zdejších pramenišť. Rašeliniště byly utvořeny z jezírek, která postupně zarůstala rákosem a ostřicí. S postupem času nad těmito rostlinami zvítězil rašeliník. Rašeliník má unikátní schopnost absorbovat velké množství vody. Spodní vrstvy rašeliníku postupně odumírají a naopak na vrchu narůstají nové vrstvy. Díky tomu mají rašeliniště hloubku i několika metrů. V rašeliníku se také vytvářejí malá jezírka, kterými odtéká voda pryč z rašeliniště. Šumavským rašeliništím se říká slatě, bohužel většina z nich není přístupná veřejnosti, a proto s námi pojďte navštívit těch několik málo přístupných.

 

 

Tříjezerní slať

Slať nacházející se nedaleko Modravy je ideální pro krátký rodinný výlet. Cesta z Modravy ke slati trvá asi hodinu a vyjma stoupání na konci vede většinou po rovině. Vyrazit sem můžete i na kole nebo s kočárkem. Samotná slať je zpřístupněna po dřevěných chodnících a mezi porostem borovice kleče na vás čekají dvě menší a jedno větší rašelinné jezírko.

 

 

Jezerní slať

Pravděpodobně nejsnadněji přístupná šumavská slať, se nachází v blízkosti silnice vedoucí z Kvildy na Horskou Kvildu. Zdejší průměrná roční teplota je velmi nízká, často se pohybuje kolem 1°C. Slať je zpřístupněná za pomoci dřevěných lávek. Kromě vyhlídky na konci dřevěného chodníčku můžete vystoupat na zdejší dřevěnou rozhlednu. Jezerní slať je kromě kleče porostlá také břízami a další stromy.

 

Cikánská slať

Třetí šumavská slať se nachází asi 2 km západně od Modravy a patří k těm nejméně známým. Naleznete ji v nadmořské výšce 1100 m a je také zpřístupněna za pomoci dřevěného chodníku.

 

 

Chalupská slať

Nejkrásnější šumavskou slatí je Chalupská slať. Nalézá se nedaleko Borové lady a patří také k těm snadno přístupným. Velký lákadlem je největší rašelinné jezírko v České republice. V něm se nacházejí malé ostrůvky rašeliníku, na nichž se čas od času uchytí stromek břízy. Cestou k jezírku můžete pozorovat stopy po dřívější těžbě rašeliny, která se po svém vysušení používala na topení. V dnešní době samozřejmě patří území slatí k těm nejpřísněji chráněným na území Národního parku Šumava.

 

 

Kateřina Morávková - autor článku

 

 

Čtěte také:

Výlet na prameny Vltavy

Vše podstatné, co byste měli vědět o Čertovu jezeru

Vše, co byste měli vědět o vsi Nová Pec

Nejvyšší hora Šumavy

Železná Ruda

Šumava - jezera a Pancíř

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.