Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše podstatné, co byste měli vědět o Čertovu jezeru

Čertovo jezero je druhým největším jezerem (10,4 ha) ze všech osmi na území Šumavy. Pět šumavských jezer se nachází na území  České republiky, tři na německé straně hranice. Jezera na české straně jsou jediná jezera ledovcového původu v České republice.

 

Mgr. Zdeněk Kubeš at cs.wikipedia, CC BY 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.5>, via Wikimedia Commons

 

 

Čertovo jezero leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory (1343 m), na území Chráněné krajinné oblasti Šumava, 2 km severozápadně od Špičáku. Obvod hladiny činí 1360 m, největší hloubka 36 m a průměrná hloubka necelých 18 m. Voda je z jezera odváděna Jezerním potokem do povodí Řezné, posléze Dunaje, a končí v Černém moři.

V roce 1992 zde vznikla z původní přírodní rezervace Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Rezervaci o 175 ha tvoří obě jezera se stěnami nad nimi, přilehlé porosty a vrchol Jezerní hory. Stáří obou jezer je odhadováno na 10 – 12 tisíc let.

 

      Mapa - openstreetmap.org

 

Dolinu, v níž se Čertovo jezero nachází, vyryl dle pověsti ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen. Dodnes se prý z jezera vynořují skřeti a podivné postavy.

 

Ubytování v oblasti Šumava - přehled

 

Jezero je sice nejhůře přístupným šumavským jezerem, ale také nejkrásnějším. Nejobvyklejší trasa vede od hráze Černého jezera po stoupající kamenité pěšině. Po půl kilometru dojdete na širší cestu u rozcestí Na rozvodí. Místo je výjimečné tím, že zde prochází hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj. Na rozdíl od Čertova jezera, vody z Černého jezera odtékají do Vltavy a Labe a končí v Severním moři. Od evropského rozvodí se už pokračuje pohodlnější cestou, po červené stezce až k rozcestí u Jezerního potoka. Od něj je to už jen kousek k Čertovu jezeru.

Čertovo jezero se nachází na historickém území hraničních hor nazývaném Královský hvozd. V nejbližším okolí se můžete vydat k sousednímu Černém jezeru (2,5 km) a odtud k největšímu šumavskému vodopádu Bílé strži na Bílém potoce. Z tohoto místa je to už jen necelé 4 km na skalnatý dvojvrchol hory Ostrý, známý jako „prsa matky Boží“.

Autor: Iva Grácová

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Šumava - jezera a Pancíř

Nejvyšší hora Šumavy

Ubytování na Šumavě

Výlet k pramenům Vltavy

Přehled - české hory

 

 

 

 

#GoogleAds3##

 

 


   
  Čtěte také:
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.