Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše, co byste měli vědět o Pustevnách

Pustevny jsou sedlem, které bychom nalezli v Moravskoslezských Beskydech. Nacházejí se ve výšce 1018 metrů nad mořem nedaleko Radhoště.

 

 

 

 

Libušín a Maměnka – dominanty Pusteven

Jejich tvář charakterizují především dřevěné stavby v lidovém slohu, které navrhl slovenský architekt Dušen Jurkovič na konci 19. století. Nejznámějšími objekty, které dostaly tvář lidové secese, jsou Libušín a Maměnka. Nezaměnitelné jsou pro svůj bohatý dekor a interiér Libušína vlastnoručním dílem ozdobil dokonce známý malíř Mikoláš Aleš.

Dalšími architektonickými díly jsou třeba zvonička, kterou navrhl také architekt Jurkovič. Její původní barevná výzdoba však dochována nezůstala. Údajně nejkrásnější výhled na Pustevny se pak otevírá z vyhlídkového altánu s poetickým jménem Cyrilka.

 

        Mapa - openstreetmap.org

 

Krátký výlet do historie

Historie Pusteven však sahá dále - až do poloviny 18. století. Tehdy byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna určená pro jednoho poustevníka. V roce 1782 sice přichází císařský výnos, který poustevníky ruší, nicméně název Pustevny už místu zůstal až do dnešních dnů.

Konec 19. století přinesl nejen rozmach stavební činnosti, ale také cestovního ruchu. A i v současné době se tu nachází lyžařské středisko s 11 vleky a vede sem i sedačková lanovka. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších lyžařských center napříč celými Beskydy, které nabízí celkem 76 kilometrů tratí. Směrem na Čertův mlýn vznikl též skokanský můstek.

 

Která místa neopominout

Tento bod patří i mezi významnou křižovatku turistických cest. Nástupní místo tady mají hned dvě – naučná stezka Čertův mlýn a Radegast. Obě se dají absolvovat pěšky, v létě na kole, v zimě případně na běžkách a svou náročností jsou vhodné i pro děti. Zájemce seznamují s přírodou i historií této lokality.

Západním směrem se po hřebeni táhne chodníček, kterým se okolo sochy pohanského boha Radegasta dostanete až na vrchol Radhošť, kde zmiňovaný bůh podle pradávných pověstí měl svoje sídlo. Trasa je oficiálně vedená pro běžkaře, řada návštěvníků Pusteven ji však absolvuje i pěšky.

 

        Jurkovičova Rozhledna, Rožnov pod Radhoštěm

 

     
 

Čtěte také: Stezka Valaška - informace, fotky

 
     

 

        Přehled ubytování - horské chaty

 

Přehled lyžařských zájezdů na webu Snowtrex

 

Mohlo by vás zajímat:

Pustevny - lyžování v Beskydech

Tip na víkend: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Lázně Teplice nad Bečvou

Beskyde, Beskyde…

 

 

logo

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.