Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tip na výlet v okolí Brna: Klášter Rosa Coeli

Bývalý klášter premonstrátek Rosa Coeli se nachází ve vesnici Dolní Kounice v okrese Brno-venkov. Krom zříceniny kláštera zde najdeme i napojenou zříceninu klášterního kostela. Celý areál je kulturní památkou.  

 

 

 

 

Vstupné:

  • Plné - 70 Kč
  • Snížené - 50 Kč
  • Rodinné - 150 Kč

   
Kousek historie

Klášter měl být podle kronik založen v roce 1181 velmožem Vilémem jako pokání za poničený majetek v Rakousích, kde často pronikal se svými vojenskými vpády. Velmož Vilém se spojil s želivskými premonstráty, kteří provizorní klášter vystavěli, později zde vyslali premonstrátky z konventu v Louňovicích. Jelikož ale ženy tehdy nemohly být hlavou kláštera, byl do čela kláštera postaven převor, který vedl bohoslužby. Později se titul převora změnil a ustálil na proboštovi.

Výstavba gotického kostela společně s klášterem a rajským dvorem začala okolo druhé čtvrtiny 14. století a měla být dokončena na začátku 15. století. Spolu s tím byla započata i výstavba klášterního hradu na nedalekém vrchu, který je od kláštera vidět. Díky tomu se ale konvent dostal do finančních potíží a velmi se zadlužil.

Klášter po dobu své existence prošel mnohým. Za husitských válek byl vypálen, znovu se dostal do finančních potíží a po proboštovi Janu začal v 16. století pustnout a chátrat. Majitelé se často měnili, ale nikdo z nich klášter ani kostel k němu náležející už řádně neopravil.

Naštěstí se celý areál dočkal záchrany. V roce 1926 vznikl Komitét pro záchranu památek v Dolních Kounicích. Díky tomu začaly základní zabezpečovací a restaurátorské práce, které pokračovaly po druhé světové válce díky Krajskému středisku státní památkové péče v Brně.

   

Areál kláštera dnes

Dnes je areál kláštera přístupný veřejnosti a taktéž je využíván filmovými štáby. Natáčela se zde známá pohádka O statečném kováři, stejně tak areál můžeme vidět v seriálech Četnické humoresky nebo Labyrint.

Při zakoupení vstupenky se člověk ocitne před ohromným gotickým průčelím kostela, které i přes svůj stav na nás působí monumentálně a téměř až magicky. Ohromnými dveřmi se projde dovnitř, kde se ocitá v hlavní lodi kostela. Před ním se nachází zakončení lodě s pozůstatky gotických oken, po levé straně se nachází vstup do kláštera s rajským dvorem, po pravé ruce je malá věž, do níž je vstup jen na vlastní nebezpečí. Pokud to ale člověk riskne, dostane se mu výhledu na celý klášterní areál. Křížová chodba kláštera s rajským dvorem na člověka bude působit až pohádkově. Lomené oblouky, staré kamenné zdivo a všude rostoucí břečťan určitě připomene nemálo fantasy příběhů odehrávající se ve středověku.

Návštěvník má možnost si celý areál projít sám. Vstup není nijak časově omezen a tak nemusí nijak spěchat. Celý areál si může v klidu projít a kochat se onou historickou nádherou. Většina míst je pro lidi zpřístupněna. Pokud se chce člověk dozvědět o klášteru více, je zde možnost komentované prohlídky jak ve dne, tak ve speciálních dnech i v noci, kdy se nám místo zapíše do paměti mnohem tajemněji.

Autor: Tereza Jámborová

 

Webové stránky:

https://m.dolnikounice.cz/klaster-rosa-coeli/d-78777

Adresa: Klášter Rosa Coeli, 664 64 Dolní Kounice

 

 

 

Situační plán kláštera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

     
  Čtěte také:  
 

Kam zajít v Brně?Na návštěvě v Zoo BrnoVlakové nádraží Brno - informaceVelká jezera a přehrady na Jižní MoravěRybaření pod Pavlovskými vrchy


 

Místa, na nichž se točila pohádka O statečném kovářiHvězdárna Brno

 
     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.12.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.