Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Chorvatský ostrov Vis

Milujete  Chorvatsko a řadíte dovolené v této zemi, jako ty nejlepší? Vadí vám ale, že v klasických chorvatských destinacích si nikdy nemůžete být jisti počasím a je třeba počítat s možnými výkyvy teplot? Existuje chorvatský ostrov, který vám dopřeje veškerý luxus chorvatské destinace a navíc se nachází dostatečně jižně, aby zároveň zaručil i pěkné počasí.

Vis potěší především milovníky klidu. Pokud jste si říkali, jak krásná by byla dovolena u moře bez davů lidí, kvant obchodů a restaurací, pak je Vis místem pro vás. Důkazem je i to, že místa, kde se můžete ubytovat se jen zřídka, kdy nazývají letovisky, ale spíše osadami. V osadách je zaručený klid, většinou i krásná zátoka a v blízkosti malé ostrůvky. Co se týče historických památek, i zde se najde sem tam kostelík nebo hradba, ovšem oproti přírodním krásám nejde o nic zásadního.

 

     
  On - line předpověď počasí - Vis, Chorvatsko  
     

 

 

Příroda

Fauna a flóra na ostrově je opravdu skvostná, je paradoxem, že za tyto krásy vděčíme zrovna tomu, že ostrov sloužil dlouhá léta pro vojenské účely. Turistům se ostrůvek v Jaderském moři zpřístupnil teprve před deseti lety, a kde není člověk, tam se přírodě daří. Můžete se kochat typickými, přirozeně se vyskytujícími druhy rostlin i živočichů. Říká se, že v okolí Visu je nejčistší část Jadranského moře, můžete se těšit na skutečně bohatý život, potápění v okolí ostrova stojí opravdu za to.

 

Jeskyně

Na ostrůvcích, které obklopují Vis, najdete velké množství jeskyní, různého charakteru i původu. Na ostrůvku Ravník se nachází přírodní úkaz, který obdivují geologové z celého světa. Jedná se o obrovskou jeskyni, abrazního původu. Abrazní znamená, že byla vytvořena nárazy moře do vápencové skály. Zní to sice jednoduše, ale při pohledu na dva obrovské otvory ve skále, se tomuto tvrzení nechce věřit. Za války se do jeskyně ukrývaly dokonce i válečné lodě. Jeskyně je právem nazývána zelenou, díky dopadajícímu světlu, totiž její stěny působí skutečně dojmem zeleného nádechu.

 


Zátoka Stiniva

Nedaleko Zelené jeskyně se nachází další přírodní skvost a to zátoka Stiniva. Pokud navštívíte ostrov Vis, tak tuto zvláštnost jistě nevynechejte, něco takového byste totiž nemuseli již nikdy vidět. Tato zátoka je na první pohled okouzlující, působí majestátním dojmem a od všech svých kolegů a kolegyň se liší. Byla totiž vytvořena propadem mohutné jeskyně a ústí do moře je široké necelých sedm metrů.

 

Doprava

Dostat se na ostrov Vis je rok od roku snazší. Ze známého Splitu sem totiž jezdí trajekt i několikrát denně. Pokud se rozhodnete pro vlastní automobil, což je poměrně praktické, pokud chcete navštívit více přírodních památek, pak nemusíte mít obavy o parkování. Většina zátok i pláží má totiž parkoviště v malé vzdálenosti.

 

   
 Tip na ubytování: Apartments and Room Lemon 
Cena pro 3 - 1 289 Kč
   

 

Kuchyně

Na ostrově se nachází řada vinic, takže pokud máte rádi víno, pak si můžete být jisti jeho kvalitou, mnohdy si dokonce můžete prohlédnout i samotné vinice. Pokud nevěříte překupníkům, můžete si pro víno zajít rovno k vinaři.

Co se týče jídla, Vis stejně jako většina chorvatských ostrovů nabízí nepřeberné množství pochoutek, připravených z mořských plodů, můžete se těšit i na grilované dobroty. Co ale na ostrově najdete jen občas, jsou fast foody. Na druhou stranu ostrov Vis si na své Kuchyni zakládá, takže vše co si v restauraci objednáte, bude jistě vynikající. Na ostrově je turismus poměrně nový, lidé si turistů opravdu cení, takže v případě, že by vám jídlo nechutnalo, stačí jen požádat kuchaře a něco jiného.

Typické pro ostrov Vis jsou menší hospůdky, které se jako vše na ostrově, vyznačují především klidem, milým personálem a kvalitou.

 

Autor článku: Helena Dvořáčková

 

Mapa ostrova, zdroj - openstreetmap.org

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mario Fajt, ostrov Vis - Chorvatsko

 

Čtěte také:

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Autobusové linky do Chorvatska posílí Flixbus i Student Agency

Jak dlouho trvá cesta letadlem do Chorvatska?

Kde leží ostrov Vis?

Seznam letišť v Chorvatsku

Placení v Chorvatsku

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 14.06.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.