Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Dubrovník a poloostrov Pejlešac

LipskoJestli už jste byli v Chorvatsku tolikrát, že jste to přestali i počítat a přesto jste nenavštívili Dubrovník, máte, co dohánět.

Dubrovník leží v jižní Dalmácii na hranicích s Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Obývá ho asi 50 tisíc obyvatel a patří k nejatraktivnějším místům Chorvatska. Vždyť v roce 2016 padnul rekord v návštěvnosti městského opevnění. Přes milion turistů se šlo pokochat krásnými výhledy z hradeb a nasát historickou atmosféru starobylého města.

My jsme se tam zastavili na cestě do Bosny a Hercegoviny a dobře jsme udělali.

Procházka po masivních a téměř dvou kilometrových hradbách, které se postupně rozrůstaly od 8 až 17. století, vás bude stát okolo 100 kun.

 

 

Dubrovník

 

A co vás čeká?

  • Hradby vysoké 25 metrů, před kterými se zalekli kdejací bojovníci.
  • 15 válcových věží a pevností (do některých je přístup).
  • Nádherné výhledy na moře a velké horko!
  • A bohužel spousta turistů.

Hlavní vchod do pevnosti je u Pilské brány na rušné ulici Stradun. Ale doporučuje se, aby se v hlavní sezóně používaly i vchody jiné. Například vchod u pevnosti sv. Jana u přístavu a nebo u věže sv. Lukáše u Polčské brány.

 

Co ještě můžete v Dubrovníku navštívit?

Třeba renesanční palác Sponza. Palác pochází z 15. století a sloužil jako celnice, mincovna, škola, banka a státní pokladnice. (Místní obyvatelé paláci říkají Divona.) A co se v paláci děje dnes? Nachází se tam důležitý archiv plný historických dokumentů.

U paláce se nachází náměstí Luža s pouličními umělci a komedianty. Také tu stojí Rolandův sloup před krásným kostelem Svatého Blažeje.

 

 
 Mohlo by vás zajímat: Letiště Dubrovník (DBV), čtěte zde
 

 

Kde se občerstvit, nakoupit suvenýry a dopřát si dobrou jadranskou zmrzlinu?

Rozhodně na Placa Stradun! Romantické místo stojí hlavně za večerní návštěvu, když všechno svítí, není takové horko a Chorvati se probouzejí po ospalém dni.

Onofriova kašna z poloviny 13. století stojí před chrámem svatého Spasitele. Nedaleko si můžete prohlédnout zajímavou klenotnici a lékárnu ve Františkánském klášteře a nebo se můžete rovnou vydat po schodech nahoru k městskému opevnění. Pokud dojdete na konec ulice ocitnete se na náměstí Luža, tak tam už víte, co vidět a navštívit.

 

 

Pokud rozmýšlíte návštěvu druhého největšího chorvatského poloostrova a zrovna pobýváte v Dubrovníku, vydejte se na Pelješac!

A to z jednoho prostého důvodu. Protože na tomto poloostrově roste nejkvalitnější vinná réva a vy můžete ochutnat ta nejlepší červená vína! Z Dubrovníku to je na poloostrov asi něco málo přes hodinu cesty přes Stonskou šíji, a poté už můžete uhánět po Pelješacké transverzále, zastavovat se v malebných zátokách a klidných letoviskách a ochutnávat prvotřídní vína.

A nebo v ne úplně klidných, ale třeba v docela rušném Orebici. Orebic je hlavní město poloostrova s 1500 obyvateli. Město leží na jihu naproti Korčule. A nejlepší výlet, který mohu z města doporučit, je výšlap na Hadí vrch. Na nejvyšší horu Pelješacu na sv. Ilja. Hora je vysoká 961 metrů a opravdu si dejte pozor na jedovaté hady. Kopec se Hadí vrch nejmenuje nadarmo!

A víte, co je na poloostrově nejdelší v Evropě? Přesněji ve městě Ston, které je mimo jiné, také proslulé tradiční výrobou soli?

Opevnění! Opevnění, které bylo vybudováno ve 14. století a za malý poplatek místo můžete navštívit.

Sportovci si také přijdou na své. Jak asi každý víme, tak šnorchlování v Chorvatsku patří mezi velmi oblíbené aktivity, ale co posunout laťku trochu výš a zajet do městečka Žuljana? V této osadě na vás čekají profesionální potapěči a vezmou vás na průzkum hlubin Jadranu. Žuljana se spolu s Viganj nachází v asi nejkrásnější části Pelješacu západně od Orebice. A proč zminňuji Viganj? Tam je totiž zase dobré surfování!

Užijte si slunnou Dalmácii a výletujte, co vám síly stačí. Chorvatsko totiž není jenom o plážích a slunečnících.

Autor: Diana S.

 

Zdroj videa: YouTube CC Le Monde en Vidéo, Dubrovnik

 

Poloha Dubrovníku, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 
Dalšího průvodce Důbrovníkem si přečtěte zde
 

 

 

 

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

Seznam letišť v Chorvatsku

 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.