Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Istrie, Rabac: Rybářská osada plná překvapení

Když jsem tuto destinaci navštívila poprvé, věděla jsem o ní jen tolik, že jde o bývalou rybářskou osadu na poloostrově IstrieKvarnerském zálivu, která nemá příliš úchvatnou historii a zároveň ani nijak velké vyžití.

Byl to však krátkozraký omyl a já změnila názor už po první návštěvě tohoto malého městečka.

Vše začalo už první den, kdy jsem zjistila, že městečko doslova přetéká lidmi a přitom není přeplněné. Turisté se promíchávali s místními tak přirozeně, že bylo těžké odhadnout, kdo kam vlastně patří. Vládla zde příjemná rodinná atmosféra a já se konečně uvolnila a začala si svoji dovolenou užívat skutečně naplno.

 

 

Na druhý pohled mě uchvátily skvostné pláže, které se nedají popsat slovy. Neustále čisté větší i menší oblázkové plážičky s pozvolným vstupem do křišťálově čistého azurově zbarveného moře mě zlákaly k návštěvě už po pár hodinách pobytu v Rabacu. Za hlavní pláž je tu považována Maslinica, která dokonce získala ocenění „Modré vlajky“ a musím potvrdit, že právem.

 

 

Kdo by se bál mořských ježků na každém kroku, může být pokojný. Sice jsem i tak raději používala boty určené do vody, ale až na pár velmi vzácných výjimek jsem tu na mořského ježka nenarazila. Dodnes netuším, jak je to možné, ale pláže byly málokdy tak přeplněné, aby se na nich nedalo najít nějaké volné místo. Možná to bude tím, že větších i menších pláží je tu po celém pobřeží nepočítaně.

Na konci promenády za pláží Girandella se dokonce nachází i nudistická pláž, kterou jsem si taky nemohla nechat ujít, ale po chvíli příliš velkého počtu dalších lidí, kteří se navzájem bez rozpaků prohlíželi, jsem to raději vzdala. Tohle pro mě zkrátka není.

 

 

Jestliže jsem se bála, že se v Rabacu budu nudit, pak jsem už druhý den poznala, že jsem se šeredně spletla. Vlastně jsem nakonec nevěděla, co vyzkoušet dřív. Lekce potápění, minigolf, vodní skútry nebo lyže, plavba ponorkou nebo let padákem taženého za motorovým člunem? Nakonec zvítězil celodenní lodní výlet s živou hudbou a občerstvením.

 

 

Posádka lodi Klinika už od pohledu působila pohodově a sotva se loď odrazila od břehu, spustila tahací harmonika a veselý hlas zpěvu v nádherně čisté Chorvatštině. Tento zážitek na mě skutečně zapůsobil přirozenou atmosférou bez příkras a umělého zabavování.

Početná skupina navzájem neznámých lidí pojídala grilované ryby, krmila racky, popíjela domácí rakiji a zpívala chorvatské písně, které mi v hlavě hrají dodnes. Aby se neřeklo, že máme té zábavy na lodi málo, zastavili jsme se po cestě v překrásném historickém městečku na ostrově Cres a s ještě veselejší náladou se vraceli zpět do Rabacu. Nutno dodat, že je možné využít i další lodní výlety, kdy některé z nich míří i do Puly na jihu Istrie nebo dokonce do Benátek. O výlety tu tedy také není nouze.

 

 

Další dny jsem prozkoumávala neuvěřitelně dlouhou promenádu, která se táhne celým pobřežím a spojuje opuštěnější plážičky u pláže Girandella s velkým venkovním kempem na pláži Maslinica, kde se dá čas od času přijít k nečekaně dobré zábavě. Cestu můžete absolvovat pěšky nebo místním vláčkem, který jezdí po promenádě sem a tam. Za projetí celé trasy se těch několik kun určitě vyplatí.

 

 Kde přenocovat na Istrii? Výběr z portálu booking.com, čtěte zde

 

Neodolala jsem nakonec ani výletu do blízkého Labinu, ke kterému městečko Rabac vlastně prapůvodně patří. Ale to by byla již další kapitola mého nezapomenutelného výletu do rybářské osady, která mi nakonec tolik přirostla k srdci, že se sem vracím každý rok a stále mám co objevovat.

Autor: Karolína Hrubá

 

 

 


 

 

Mohlo by vás zaímat:

Velká chorvatská letiště

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

S Flixbusem na prázdniny do Chorvatska ještě ...

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.