Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Marrakéš – město z pohádek tisíce a jedné noci

Do Marrakéše, města uprostřed vyprahlé marocké krajiny, jsme přijeli klimatizovaným a proti standardům na českých železnicích celkem luxusním vlakem. Podle průvodce získaly marocké dráhy ONCF kvalitní vagóny jako dar z Belgie a Francie. Na rozdíl od přesunů v tamních autobusech jsme v pohodlném vlaku načerpali energii na další cestování.

O to nemilosrdnější byl ale výstup do drsné reality. Naše tělo obklopené ochrannou atmosférou nebylo absolutně připraveno na vnější peklo. Na perónu nás obklopil rozžhavený vzduch a polil nás okamžitě pot. Na rozdíl od pobřežních měst, kde vane svěží vzduch od Atlantiku, připomíná totiž vnitrozemské klima daleko více poušť. Vlastně nepřipomíná. Ona to už prakticky poušť nebo polopoušť je. Aspoň tak to cítí Středoevropan, který přijel z přívětivého klimatu České republiky.

 

 

Brána do pouště

Přímo v ulicích ale nepanuje pustina. Právě naopak. Je tu živo stejně, jako ve všech ostatních marockých městech. Na trzích se křičí a prodává všechno možné i nemožné. V medíně, starém centru města, se lze dlouhé hodiny procházet mezi typickými obytnými domy. Občas vás ohromí historická budova, palác nebo jiný monument připomínající slávu minulých století.

Marrakéš byl od svého založení okolo roku 1062 nejen důležitou vojenskou pevností, ale i bodem, kam směřovaly karavany z tzv. Černé Afriky. Zakladatelskou dynastii Almorávidů, jejichž moc sahala od severozápadní Afriky až do španělské Zaragozy, zde vystřídali Almohadé. A po nich ovládali město další a další dobyvatelé, kteří rabovali, bořili a zase stavěli a budovali. Přes všechna plenění a ničení se zde mnoho památek dochovalo a Marrakéš se tak díky nim zařadil na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud jste unavení historií, můžete si dát, stejně jako my, čaj nebo džus z čerstvě vymačkaných pomerančů u některého z místních stánků. Nebo se můžete natáhnout do stínu v pečlivě udržovaných orientálních zahradách plných růží. Pokud ovšem budete ochotni pustit nějaký ten dirham pro místní hlídače. Vstup na trávník je totiž zakázaný. Nicméně korupce není jen český vynález.

Jamaa el Fna

Nejúchvatnější náměstí v Maroku a jedno z nejkrásnějších náměstí vůbec. To je Jamaa el Fna, kterou nemohou minout žádné poznávací zájezdy do Maroka.. Její název je údajně odvozen od místa, kde se lidé setkávali, aby sledovali popravy zločinců. Vévodí mu minaret slavné mešity Kutubia, která je se svou výškou 69 metrů nejvyšší zdejší stavbou.

Působivé je náměstí zejména v noci. Hlasy vyprávěčů příběhů, čarodějů, vyvolávání věštkyň a překřikování se prodejců občerstvení, proudící davy návštěvníků, večerní horko, otevřené ohně a vůně orientu. Můžete si vyzkoušet, jaký je pocit, mít na holém těle metr a půl dlouhého hada, zaposlouchat se do hudby nebo sledovat arabské tanečnice. To všechno vytváří atmosféru, která vám dá zakusit tradiční zábavy tak, jak probíhala před staletími. Na vlastní oči vidíte, jak se bavili válečníci a členové karavan, kteří vyhledávali odpočinek a bezpečí za marrakéšskými červenými hradbami. A to i navzdory všem moderním vymoženostem. Díky tomu, že sem jezdí mnoho turistů, obchodníků i umělců z celého světa, zachovalo si město ráz živé tepny a významného kulturního centra.

 

Směr Atlas

Krátký, ale silný a jedinečný. Tak se dá stručně popsat zážitek z města na úpatí Velkého Atlasu. Večer na náměstí Jamaa el Fna pro svou ojedinělost a výjimečnost mezi ostatními marockými zůstává v paměti jako krásný a trochu neskutečný sen.

Při odjezdu do hor se otáčím zpět a dívám se na hradby, které už stovky let chrání toto vzácné místo. Říkám si, že se do Marrakéše musím alespoň jednou ještě vrátit. Mezitím ujíždíme po silnici R203 do Asní a Imlilu pod Jebel Toubkalem. Čeká na nás další výzva.

Autor: Roman Kouřil, spolupracovník CK Mundo, která pořádá do zájezdy do Maroka a další autobusové a letecké zájezdy.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Ryanair: Maroko z Německa už za 1 240 Kč

Rady a tipy na cestu do Maroka

Vodopády Ouzoud v Maroku

Vše, co byste měli vědět o Casablance

Z Prahy do Maroka za 3 643 Kč

Jak dlouho trvá let do města Marrakéš

Placení v Maroku

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.05.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.