Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Mozartovo město a okolí

Nejprve se zmíním o Salcburku nebo také o Solnohradě. O hlavním městě rakouské Spolkové země Salcbursko. Salcburk leží na hranicích s Německem a od nás z Čech je to jen pár hodin autem. 

 

Mozartovo město se řadí mezi nejkrásnější v Evropě. A proč? Kultura, historie a malebná horská krajina, kam až oko dohlédne...

Dodnes si pamatuji zasněžené vrcholky jižních Alp a průzračně modrou, avšak neuvěřitelně ledovou, řeku Salzach.

 

 
 Mohlo by vás zajímat: Letiště Salzburg (SZG)
 

 

Proč Mozartovo město? Pan Wolfgang Amadeus se tu totiž narodil. V roce 1756 na adrese 9 Getreidegasse. Žlutý domeček nepřehlédnete. Je na něm totiž také napsáno Mozarts Geburtshaus. Uvnitř najdete 3 patra plné zajímavých informací o Mozartově rodině a o jeho nevšedním životě. Kdybyste chtěli Mozarta vidět, tak stojí na náměstí Mozartplatz.

Pojďme se přesunout na náměstí Residenzplatz, které se nachází uprostřed Starého Města.

Co vidíme? Nádhernou barokní fontánu, ze které Tritón nepřetržitě chrlí vodu a Starou a Novou rezidenci. Stará rezidence sloužila jako sídlo salzburských knížat a arcibiskupů a v Nové se nachází zvonkohra. Dále tu máme katedrálu sv. Ruperta a nejstarší kostel ve městě. Už roku 800 se položily základy na růžový rokokový kostel sv. Michaela.


 

Myslím, že každý návštěvník rakouského města Salcburk by měl pohodovou dvacetiminutovou procházkou dojít ze Starého Města na pevnost Hohensalzburg. Když nechcete chodit a k téměř 900 let staré pevnosti se vám to zdá daleko, můžete si vzít z Festungsgasse lanovku.

Nejenže se vám nahoře z opevnění naskytnou nádherné výhledy na řeku a Alpy, ale rozhodně se zajděte podívat do muzea s mučícími nástroji. (Vstup na pevnost stojí 12 Euro.)

Z města neodjeďte bez prohlídky středověké nákupní uličky Getreidgasse. Všimněte si nápaditých cedulek nad obchůdky. Na to, abyste věděli do jakého krámku vcházíte, ani nemusíte umět číst.

 

 

Užijte si městečko, a poté si dopřejte nějaký pořádný alpský výšlap. A pokud je zima, jeďte si zalyžovat, středisek v okolí se nachází požehnaně.

- Nechte se třeba svést lanovkou na horu Untersberg. Lanovka jezdí každých 30 minut ze stanice Groding, zanedlouho jste nahoře (za 10 minut) a můžete si naplno vychutnávat výhledy ze salcburkského strážce. Mimochodem stanice leží jen asi 7 km jižně od města a díky oblíbenosti místa se k lanovce můžete dostat i autobusem. A co můžete nahoře kromě pozorování okolních masivů dělat? Třeba se občerstvit v restauraci nebo ochutnat domácí slacburkské speciality v horských chatách. A k nim se musí nějak dojít, takže si nezapomeňte pevnou obuv.

 

- Myslím také, že uděláte dobře, když sednete do auta a přejedete rakousko-německé hranice a navštívíte nejhlubší jezero v Německu. Nebojte, k jezeru Konigsee to autem ze Salcburku zabere zhruba půl hodiny. Nádherné podlouhlé jezero se nachází v jihovýchodním Bavorsku a je obklopeno horami. Být vámi, tak se nechám svést některou z výletních lodí. Ten zážitek stojí za to. A nakonec prozkoumejte stánky se suvenýry na břehu jezera a poctěte svou návštěvou kostel sv.Bartoloměje v západní části jezera.

 

                              Zajímavá muzea v Salcburku
Salzburg Fortress (Festung Hohensalzburg) Návštěva pevnosti nabízí taky krásný výhled na město

www.salzburg-burgen.at/de/festung-hohensalzburg

Haus der Natur Rozmanitý svět přírody

www.hausdernatur.at/en

Mozart's Birthplace Mozartovo rodiště

http://www.mozarteum.at

Spielzeugmuseum (Toy Museum) Muzeum hraček

www.salzburgmuseum.at

Burgmuseum Pro příznivce vojenské tématiky  

 

Tipy na hotely z booking.com

 

Hotel Turnerwirt

Cena na noc pro dva - 1 725 Kč
 

AMEDIA Express Salzburg

Cena na noc pro dva - 2 620 Kč

 

- A pokud vám zbyde nějaký čas, třeba i více času a budete v této oblasti, zvážila bych návštěvu Orlího hnízda. My jsme v jeden den stihli navštívit jezero i Hitlerovo sídlo. Kehlsteinhaus dostal Hitler k 50. narozeninám, avšak co nám vyprávěl místní průvodce, navštívil ho jenom párkrát za život. Lidé si snad místo už ani nespojují s nacismem, ale spíše s horskou turistikou a nádhernými panoramaty.

Nahoru se bohužel nedostanete vlastním autem, ale nebojte, na krásnou vyhlídku se svezete speciálním autobusem. (Orlí hnízdo leží jenom 30 kilometrů od Salcburku a pár kilometrů od jezera.)

 

Pokud máte čas a chuť, prozkoumejte úplně celou oblast kolem Mozartova města! Rozhodně neprohloupíte...

 

 
Další informace o Salzburgu čtěte zde
 

 

Autor: Diana S.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Salzburg AG, Salzburg

 

 

 

 

Čtěte také:

Vlakové nádraží Salzburg

Hotely poblíž letiště Salzburg

Přehled měst v Rakousku?

10 míst, které musíte navštívit v Rakousku

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.