Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Neapolský záliv

NeapolMiluji Neapolský záliv: divoké město Neapol, sopku Vesuv a římské Pompeje...

 

První, co jsem v Neapolském zálivu navštívila, bylo samotné město Neapol. Třetí největší město  Itálie. Město kopulí, mnoha kostelů a mafiánů.

 

Více informací o městě Neapol si můžete přečíst zde

 

Vážně nevím, co si mám o tomto italském městě myslet. Viděla jsem špínu, ruch, divokost, ale na druhou stranu krásné historické stavby, pravou nefalšovanou Itálii a divoká zákoutí, přes která visí právě vyprané prádlo. Pokud chce člověk poznat pravou Itálii, tak neznám lepší místo než Neapol.

 

 

(Dodnes vzpomínám na ony strašidelné mafiánské uličky, kam se bojí i místní policie, na tajemné historky našeho průvodce o mafiánském životě...)

V Neapoli najdete spoustu hradů, my bohužel navštívili jenom jeden. Ten na pobřeží s kulatými věžemi. Castel Nuovo. Nejrušnější ulice jsou Via Tribunali a Biagio dei Librai. Zde uvidíte opravdu nádherné stavby a zažijete italský zmatek, ruch a chaos na vlastní kůži.

Také musím poznamenat, že v Neapoli stojí největší opera v Itálii – Theatro San Carlo. To jen abyste věděli, že město není jenom plné zločinců, ale i umělců. :)

Vidět Neapol a zemřít...Slavná věta, kterou prohlašovali staří mořští vlci. Jedna z možných vysvětlení, proč zemřít, je to, že ti kapitáni se šli pobavit do místních nevěstinců a odnesli si z nich smrtelné choroby...

Z Neapole nás autobus odvezl na super vulkán. Na 1279 metrů vysokou Vesuv, nejslavnější sopku Evropy, která naposledy vybouchla roku 1944. Ale v roce 1944 to bylo nic ve srovnání s rokem 79!

 

 
Více o Vesuvu čtěte zde

 

 

30 kilometrů od centra 3 milionového města se nachází taková hrozba, a starousedlíci stále tvrdí, že pokud Vesuv opět silně udeří, „zemřou s ní“. A že vědci vypočítali, že další „pompejská zkáza“ by měla nastat za zhruba 2000 let od oné osudné třídenní erupci v roce 79. Snad se mýlí...

V tom roce byly zasypány nejen Pompeje, ale i města Herculanea a Stabie.

Jedno říjnové odpoledne Římany zasypalo 6 metrů popela, proběhlo zatmění slunce a tehdy pobřežní město už nebylo na pobřeží. Až v 18. století se odkryly slavné Pompeje. Říkalo se, že výbuch je boží trest seslán na hříšné Římany. Protože i dnes můžeme v Pompejích spatřit erotické umění, spoustu nevěstinců, malby na zdi, které znázorňovaly umění kurtizán, a mnoho dalšího pro nás, turisty, jistě zajímavého.

Pro mě se stala nejsilnějším zážitkem zkroucená těla lidí, která se v roce 79 nadechla popela a dýchací cesty jim nadobro jakoby zkameněly. Dokonce můžete vidět i psa při jeho posledním nádechu.

 

Pompeje

 

Až budete mít dost Vesuvu, vyfotíte si kráter, protože až nahoru si to vyjít můžete, rozloučíte se s tragickou historií Pompejí a s divokým městem Neapol, zastavte se na některé pláži a užijte si azurové moře. Možná jen jeďte kousek od neapolského přístavu. Ten totiž nepatří k těm nejčistším.

Autor: Diana Schirlová

 

 

Poloha zálivu, zdroj mapy - No machine-readable author provided. NormanEinstein assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

Čtěte také:

Seznam letišť v Itálii

Pět největších jezer v Itálii

Mapa Neapolského zálivu

MHD v Neapoli

Oblasti Itálie

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.