Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Neapolský záliv

NeapolMiluji Neapolský záliv: divoké město Neapol, sopku Vesuv a římské Pompeje...

 

První, co jsem v Neapolském zálivu navštívila, bylo samotné město Neapol. Třetí největší město  Itálie. Město kopulí, mnoha kostelů a mafiánů.

 

Více informací o městě Neapol si můžete přečíst zde

 

Vážně nevím, co si mám o tomto italském městě myslet. Viděla jsem špínu, ruch, divokost, ale na druhou stranu krásné historické stavby, pravou nefalšovanou Itálii a divoká zákoutí, přes která visí právě vyprané prádlo. Pokud chce člověk poznat pravou Itálii, tak neznám lepší místo než Neapol.

 

 

(Dodnes vzpomínám na ony strašidelné mafiánské uličky, kam se bojí i místní policie, na tajemné historky našeho průvodce o mafiánském životě...)

V Neapoli najdete spoustu hradů, my bohužel navštívili jenom jeden. Ten na pobřeží s kulatými věžemi. Castel Nuovo. Nejrušnější ulice jsou Via Tribunali a Biagio dei Librai. Zde uvidíte opravdu nádherné stavby a zažijete italský zmatek, ruch a chaos na vlastní kůži.

Také musím poznamenat, že v Neapoli stojí největší opera v Itálii – Theatro San Carlo. To jen abyste věděli, že město není jenom plné zločinců, ale i umělců. :)

Vidět Neapol a zemřít...Slavná věta, kterou prohlašovali staří mořští vlci. Jedna z možných vysvětlení, proč zemřít, je to, že ti kapitáni se šli pobavit do místních nevěstinců a odnesli si z nich smrtelné choroby...

Z Neapole nás autobus odvezl na super vulkán. Na 1279 metrů vysokou Vesuv, nejslavnější sopku Evropy, která naposledy vybouchla roku 1944. Ale v roce 1944 to bylo nic ve srovnání s rokem 79!

 

 
Více o Vesuvu čtěte zde

 

 

30 kilometrů od centra 3 milionového města se nachází taková hrozba, a starousedlíci stále tvrdí, že pokud Vesuv opět silně udeří, „zemřou s ní“. A že vědci vypočítali, že další „pompejská zkáza“ by měla nastat za zhruba 2000 let od oné osudné třídenní erupci v roce 79. Snad se mýlí...

V tom roce byly zasypány nejen Pompeje, ale i města Herculanea a Stabie.

Jedno říjnové odpoledne Římany zasypalo 6 metrů popela, proběhlo zatmění slunce a tehdy pobřežní město už nebylo na pobřeží. Až v 18. století se odkryly slavné Pompeje. Říkalo se, že výbuch je boží trest seslán na hříšné Římany. Protože i dnes můžeme v Pompejích spatřit erotické umění, spoustu nevěstinců, malby na zdi, které znázorňovaly umění kurtizán, a mnoho dalšího pro nás, turisty, jistě zajímavého.

Pro mě se stala nejsilnějším zážitkem zkroucená těla lidí, která se v roce 79 nadechla popela a dýchací cesty jim nadobro jakoby zkameněly. Dokonce můžete vidět i psa při jeho posledním nádechu.

 

Pompeje

 

Až budete mít dost Vesuvu, vyfotíte si kráter, protože až nahoru si to vyjít můžete, rozloučíte se s tragickou historií Pompejí a s divokým městem Neapol, zastavte se na některé pláži a užijte si azurové moře. Možná jen jeďte kousek od neapolského přístavu. Ten totiž nepatří k těm nejčistším.

Autor: Diana Schirlová

 

 

 

Čtěte také:

Seznam letišť v Itálii

Pět největších jezer v Itálii

Mapa Neapolského zálivu

MHD v Neapoli

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!