Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Neapol, sídlo panovnických rodů

Neapol, en.wikipedia.orgTéměř milionové centrum průmyslu, obchodu a kultury, ležící v Neapolském zálivu, je jedním z nejatraktivnějších turistických cílů v  Itálii. Údajně už kolem roku 500 př. n. l. zde existovala osada.

Historie milionové Neapole je proto velice dlouhá. Protože zde vzniklo Neapolsko-sicilské království a mělo své sídlo právě zde, čekal město obrovský stavební rozkvět.

 

 

 

Nazdobená jezuitská svatyně

Na tváři města se podepsaly různé panovnické rody, které toto území ovládaly, a to například španělští Bourboni, nebo Habsburkové. Proto má Neapol mnoho podob.

Centrální část města se pyšní hned několika kostely. Tím nejvýznamnějším je bohatě zdobená mohutná trojlodní bazilika Dóm San Gennaro s několika v prostoru dominujícími kaplemi. Poblíž slavného kostela vede ulice Via Tribunali, na níž jsou vybudovány paláce a historické domy.

 

Mapa

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Zdroj videa: YouTube CC, Lana Space Travel Photos, Neapol

 

Jinou důležitou historickou tepnou je ulice Via Biagio dei Librai. Pozoruhodné průčelí složené z velkých kamenů má jezuitský kostel Gesú Nuovo. Nadchne svojí výzdobou, která je skutečně velice bohatá. Proti jezuitské svatyni se nachází gotický chrám Santa Chiara.

 

Neapol, en.wikipedia.orgChrám Santa Chiara, By IlSistemone (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Město plné hradů

Castel Nuovo, tedy Nový hrad se tyčí na nábřeží. Upoutá vítězným obloukem vytesaným z bílého mramoru a do výšky sahajícími kulatými věžemi.

U hradu se nachází náměstí Municipio. Lemuje ho neapolská radnice. Je odsud také dobře vidět přístav ležící dole pod hradem.

Ovšem Nový hrad není zdaleka jediným, který se v Neapoli nachází. Je jich ve městě hodně, například Castel dell´Oro, hrad zlatého vejce, který své jméno získal na základě legendy.

 

Naples, en.wikipedia.orgCastel Nuovo - středověké sídlo středověkých králů Neapole, Berthold Werner [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Skleněná pasáž i největší opera

Výčtem hradů ale neapolské pamětihodnosti ani zdaleka nekončí. Když už ve městě budete, vydejte se i do Gallerie Umberto I., skleněné pasáže z roku 1887, nebo do Španělské čtvrti či archeologického muzea, které patří mezi jedno z nejvýznamnějších i v celosvětovém měřítku.

 

 

Když se také vydáte ulicí Via San Carlo, dojdete k Teatro San Carlo, největší opeře v celé Itálii. Zároveň je Neapol skvělým výchozím stanovištěm pro výlety po okolí. Krajina na břehu zálivu je velice hezká. Navštivte ostrovy Procida, Ischia a Capri.

 

Neapol, en.wikipedia.orgGalleria Umberto I z výšky, autor fotky - volné dílo

 

Neapol, en.wikipedia.orgPiazza del Plebiscito jedno z největších neapolských náměstí, autor fotky - Ra Boe / Wikipedia


Nabídka ubytování přes portál booking.com

  Cena na noc pro dva - 1 020 Kč
 

Hotel Gimar

Cena na noc pro dva - 1 045 Kč
  Cena na noc pro dva - 1 120 Kč


Plán města,

Mapa neapolského metra, seznam stanic

en.wikipedia, Plán metra - Neapol

Zdroj: Arbalete, creative commons


Nejbližší letiště: Naples International Airport

Web: www.aeroportodinapoli.it

Kód: NAP

Mapa

Trasa přímého letu z Prahy do Neapole, zpáteční letenky můžete rezervovat na webu Kiwi.com za cca 1750 Kč, letecké spojení zabezpečují aerolinky Wizzair a Easyjet.

Wizz


*Autor úvodní fotky - volné dílo

 

           
     

MHD a vstup k památkám - Artecard

Tato karta vám umožní přístup k uměleckým a kulturním památkám v celé Neapoli a Kampánii, do muzeí, na archeologii, podzemní výlety, divadla aj. Její cena také zahrnuje možnost využívat neomezeně MHD ( metro, tramvaje, autobusy, vlaky - Cumana  a Circumvesuviana) aniž byste museli něco připlácet.

 Více informací zde - www.campaniartecard.it/

 Přehled tarifů: www.campaniartecard.it/start.cfm

 Cena na 3 dny - 32 euro,  od 18 do 25 let - 25 euro


   


 

Mohlo by vás zajímat:

Letiště Neapol (NAP)

Praha – Neapol a zpět za 1792 Kč

Neapolský záliv

Slunná Kampánie, oblast kolem Neapolského zálivu

Neapol je plná historie, ale i odpadků

Praha – Neapol za 2 634 Kč

Hlavní nádraží v Neapoli

Mapa metra v Neapoli

Doba letu do Neapoli

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 06.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.