Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Okouzlující procházky v San Cristobal de las Casas

Na spojnici mezi Mexico City, Yucatanem a Guatemalou leží magické koloniální město San Cristobal. Jeho historie sahá do roku 1528, kdy bylo založeno coby Villa Real. V nadmořské výšce 2 200 metrů uprostřed chiapaských kopců nehřeje horké mexické slunce, ale po celý rok tady panuje příjemná teplota, často spojená s rychlou a vydatnou dešťovou přeháňkou. Ani chladnější počasí nemá vliv na přívětivý charakter místních lidí. V okolí San Cristobalu žijí tradiční mayské skupiny Tzotzil a Tzetal, které se dodnes kromě španělštiny dorozumívají také svým rodným jazykem. V samotném centru je pak potkáte na trzích s tradičními barevnými látkami, šaty a šperky nebo u stánků s pestrým ovocem a zeleninou. Popovídat si můžete také s indiánskými babičkami, u kterých seženete vynikající sladké zákusky nebo praženou kukuřici. Čerstvě osvěžení se pak vydejte s úsměvem na tváři do barevných ulic s překvapením na každém rohu.

 

Barevná San Cristobal

 

Chilaquiles - vynikající mexická snídaně

 

Z hlavního náměstí za lokálními poklady

V San Cristobal najde každý to, co hledá. Ubytování nabízí příjemné hotely, mládežnické hostely, kde se seznámíte s lidmi z celého světa, nebo soukromé pokojíčky v okolí centra i dál. Skvělým orientačním bodem je hlavní náměstí Parque Central, ze kterého vedou ulice na všechny světové strany. Ať se vydáte na kteroukoliv, narazíte na jejím konci na něco zajímavého. Ulice Real de Guadalupe vás zavede okolo stylových restaurací, cestovních kanceláří a obchůdků se suvenýry až k táhlým schodům na vyhlídku ke kostelu Panny Marie Guadalupské. Shora se vám naskytne krásný pohled na město i okolní kopce a obdělaná políčka. Vedle kostela stojí ještě jedna menší svatyně, ve které na podlaze hoří různobarevné svíčky, položené při tradičních mayských obřadech. Bílá svíce pro Matku Zemi a bohy, modrá pro vyléčení nemoci, růžová pro získání partnera či obchodní zakázky, oranžová či žlutá na odstranění negativní energie a závisti, červená pro dobrou energii, zlatá pro štěstí anebo fialová, která posiluje moc ostatních. Rádi byste se o těchto rituálech dozvěděli více? Vydejte se z hlavního náměstí ulicí Gral. M. Utrilla. Hned na jejím začátku se nachází úžasné knihkupectví, kde seženete literaturu nejen o městě San Cristobal, mayské kultuře, Zapatistech a Chiapasu, ale rovnou o celé Latinské Americe.

 

Výhled na město

 

 

Koloniální katolický kostel

 

Mexická výzdoba uvnitř kostelíka

 

Muzeum mayské medicíny a tradiční trhy

Gral. M. Urilla vás zavede ještě o kousek dál k prodejcům se suvenýry, šaty, korálky, látkami a kávou. Stánky přikrývají detailně zdobenou fasádu kostela Nuestra Señora de la Caridad, která vynikne především při západu slunce. Zájemce o historii jistě zláká vedle stojící muzeum a kulturní centrum. Naproti kostelu prodává v malé čokoládovně moc milá paní lahodnou horkou čokoládu v kokosové slupce. Zajděte ochutnat. Abyste se dostali na tradiční trh, kam chodí nakupovat zejména místní, je třeba popojít ještě kousek dále, proplést se mezi řadou malých autobusů, cyklistů a prodejců a stanout uprostřed nezvyklých barev a vůní. Ovoce i zeleninu najdete naskládané do úhledných pyramidek a v kryté části tržiště seženete také čerstvé maso, nasolené ryby, pečivo, koření, potřeby pro mayské rituály i běžné potraviny. Úplně vzadu se pak podávají hotová jídla. Čím více se pak začnete blížit ke konci městečka, ulice se rozšíří a změní se také charakter obchodů. Zde většinou najdete řezbáře nebo klempíře. Za ochutnání stojí kuře s pálivými papričkami, připravované na ohništi (samotné papričky jsou pouze pro odvážné), přičemž o kosti se můžete podělit s místními pejsky. Proč se vydávat až tak daleko od centra? Stojí tu velmi zajímavé Muzeum mayské medicíny s vlastní zahradou posvátných a léčivých bylin. Zde se setkáte s podrobným výkladem o jednotlivých léčitelích, prostředníku při komunikaci se svatými (Tilinelovi), rituálech i posvátných zvířatech a rostlinách. Na zahradě stojí pec pro očistný rituál (Temazcal), kterého se dokonce v San Cristobalu můžete zúčastnit.

 

 

Krásná fasáda kostela

 

Mayská svatyně v muzeu

 

Lázně mezcal

 

Zahrada u muzea

 

Kam vedou barevné uličky San Cristobalu?

Přes ulici Guadalupe de la Victoria se rozprostírá prostorné náměstí v čele s hlavní katedrálou, barevným nápisem SAN CRISTOBAL, jaké najdete v tzv. pueblos mágicos, a fascinujícím výhledem na kopce v dáli. Nedaleko tohoto náměstí lze zaplout do proslulého baru La Revolución, ochutnat místní pálenky mezcal, tequillu i pox a osvojit si s místními správný postup pití i míchání s citronem, pomerančem a solí. Třídou Diego de Mazariegos pak okolo ohraničeného prostranství Parque de los Arcos dojdete k Muzeu jantaru (Museo de Ambar). Mexický stát Chiapas patří mezi jedno z nejvýznamnějších nalezišť jantaru na světě. V ulicích proto potkáte mnoho obchůdků a obchodníků, kteří jantar prodávají. O historii jantaru a o tom jak odhalit jeho pravost se dozvíte právě v tomto muzeu. Parky, kostely, hotely, jídelny i restaurace objevíte v okolí třídy Insurgentes, která vás zavede až k autobusovému nádraží, odkud se můžete vydat téměř kamkoliv do Mexika. Malá nenápadná ulička Miguel de Hidalgo, která postupně přejde v pěší zónu, vás dovede k věži Torre de la Carmen, za níž se nachází další kulturní centrum s bohatým programem a workshopy. Od věže pak můžete vystoupat vzhůru do zeleného parčíku u druhého kostela Panny Marie Guadalupské a prohlédnout si celé město z druhé strany.

 

Poetická koloniální architektura po dešti

 

 

Muzeum jantaru a přilehlý kostelík

 

Torre de la Carmen

 

 

Barevná výzdoba mexických domků

 

Bohatá kultura a překrásná příroda Chiapasu

San Cristobal de las Casas je kulturním městem, ve kterém žije mnoho umělců. Ožívá zejména večer, kdy se místní i turisté začnou scházet v lokálních barech i restauracích s vynikající mexickou kuchyní, pouliční umělci naladí své kytary, prodejci suvenýrů se snaží zlákat kolemjdoucí pro své výrobky a z kaváren se line zpěv talentovaných zpěváků. Prolíná se zde mnoho různých kultur – ve městě stojí mnoho katolických kostelů, najdete zde evangelické církve, ale také tradiční mayské svatyně nebo uctívače východní filozofie. Neklidná historie místa je však stále znát. Zapatistické hnutí, které se dodnes snaží o zlepšení postavení původních obyvatel a sociální rovnost, v regionu stále působí, nicméně v umírněnější formě. V samotném centru najdete obchůdky s motivy revolucionářů, hnutí EZLN a vůdce hnutí Subcomandante Marcose. Ze San Cristobalu můžete dokonce vyjet navštívit zapatistickou vesnici a podpořit hnutí v jejich boji. Kousek od města se rozprostírají pod zemí dlouhé kilometry přístupných jeskyní (grutas), vypravit se můžete i k vodopádům v krasové oblasti a taktéž byste si neměli nechat ujít hluboký kaňon Sumidero, který po tisíciletí hloubila řeka Grijalva. Do kaňonu se dostanete lodí s průvodcem, který cestou upozorňuje na zajímavá místa, divoká zvířata i nejvyšší body kaňonu. Sami se pak můžete na řeku podívat shora a obdivovat kolmé stěny, zelené rostliny i dovádějící opice. Při pohledu tisíc výškových metrů dolů vás dost možná přepadne neodbytná myšlenka, že lidstvo je jen hříčkou v rukou přírody.

 

 

I v Chiapasu jsou všudypřítomní "brouci"

 

 

Podpora zapatistického hnutí

 

Mraky halí kaňon Sumidero

 

Průhled, který se dostal až na státní znak Chiapasu

 

 

Pohled shora

 

Autor: Pickova Zdenka

 

 

   
  Další články z Mexika:
 

Rady a tipy na cestu do Mexika

 

Průvodce dopravou v Mexiku

 

Chiapas: kouzelný stát v horách na jihu Mexika

 

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

 

Jakou měnu mají v Mexiku?

   

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2024


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.